Szkolenie ze zmian w podatku VAT 2022 – zmiany przepisów, aktualne orzecznictwo, kontrowersyjne interpretacje

Zapraszamy na szkolenie:

Podatek VAT 2022 – zmiany przepisów, aktualne orzecznictwo, kontrowersyjne interpretacje

Praktyczne omówienie wybranych zagadnień związanych z rozliczaniem podatku VAT, ze szczególnym uwzględnieniem zmian przepisów, które weszły w życie w latach 2021 i 2022 oraz aktualnych interpretacji organów podatkowych oraz udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia zadane na czacie, dotyczące zagadnień będących przedmiotem szkolenia oraz innych aktualnych zagadnień podatkowych.

Dla kogo jest to szkolenie z VAT?

Szkolenie adresowane jest do osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe, w tym w szczególności do pracowników działów finansowo – księgowych przedsiębiorstw oraz pracowników i właścicieli biur rachunkowych. Program szkolenia został opracowany w oparciu o bogate doświadczenie wykładowcy, który od lat prowadzi szkolenia podatkowe na temat podatku VAT.

Opis

Dodatkowe informacje o szkoleniu ze zmian w podatku VAT 2022:

Godzina 9:00-15:00 z przerwami.

Jeśli termin Tobie nie odpowiada, otrzymasz nagranie ze szkolenia do obejrzenia do 7 dni po szkoleniu. Otrzymujesz także materiały szkoleniowe – kluczowe informacje w wersji elektronicznej.

Program

1. Zmiany w VAT wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu”

Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT dla niektórych usług i wyboru opodatkowania 23% VAT – zasady rezygnacji ze zwolnienia, wady i zalety rezygnacji ze zwolnienia. „Grupa VAT” jako nowy rodzaj podatnika – wady i zalety rozliczania VAT w tej formie, najważniejsze informacje o tworzeniu i funkcjonowaniu „Grup VAT”, faktury wystawiane przez podmioty wchodzące w skład „Grupy VAT” oraz ich kontrahentów. Szybki zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym dla niektórych podatników stosujących rozliczenia bezgotówkowe. „Polski Ład” a obowiązek zapłaty na rachunek z „białej listy”.

2. Krajowy System e- Faktur oraz zmiana zasad wystawiania faktur korygujących

Wprowadzenie od 1.01.2022 Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zasady wystawiania, przesyłania, odbierania, korygowania i przechowywania faktur poprzez KSeF. Wady i zalety dobrowolnego przystąpienia do KSeF. Planowane wprowadzenie powszechnego obowiązku korzystania z KSeF. Korygowanie faktur po zmianach od 1.01.2022. Zmiany zasad rozliczania faktur korygujących, które weszły w życie w 2021 z uwzględnieniem aktualnych wyjaśnień MF i interpretacji Dyrektora KIS. Aktualne interpretacje dotyczące zasad korygowania „pustych faktur.”

3. „Tarcza Inflacyjna” 1 i 2 – czasowe obniżenie stawek VAT

Czasowa obniżka stawek VAT na „media”, paliwo, nawozy oraz niektóre produkty żywnościowe w ramach „Tarczy Antyinflacyjnej 1” i „Tarczy Antyinflacyjnej 2”. Zakres oraz okres obowiązywania obniżonych stawek podatku. Czasowa obniżka stawek podatku na „media” a refakturowanie kosztów „mediów” przez wynajmujących na najemców. Skutki omyłkowego zastosowania zawyżonej / zaniżonej stawki podatku przez wystawcę faktury. Skutki zastosowania zawyżonej / zaniżonej stawki podatku dla nabywcy.

4. Sporządzanie JPK_V7M / JPK_V7K po zamianach

Praktyczne podsumowanie zagadnień związanych ze sporządzaniem JPK_V7M z uwzględnieniem zmian od 1.07.2021 i 1.10.2021. Zasady prawidłowego stosowania oznaczeń GTU oraz oznaczeń literowych w JPK_V7M w świetle aktualnych przepisów i interpretacji. „Moment powstania obowiązku podatkowego” w VAT – w którym miesiącu należy ująć poszczególne transakcje w JPK_V7M? Czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje: (1) na zasadzie kasowej, (2) z chwilą wystawienia faktury, (3) z chwilą wykonania usługi lub dokonania dostawy, (4) z upływem terminu płatności. Korekta JPK_V7M a ryzyko ukarania grzywną – zmiany od 1.01.2022.

5. Obowiązek stosowania kasy fiskalnej po zmianach od 2022 oraz forma zapłaty otrzymywanej od konsumentów

Nowe rozporządzenie MF obowiązujące od 1.01.2022 określające zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Różnice pomiędzy zasadami wynikającymi z nowego rozporządzenia a „starym” rozporządzeniem obowiązującym do końca 2021. Obowiązek zapewnienia współpracy kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym oraz zapewnienia „instrumentu płatniczego” przy otrzymywaniu zapłaty od konsumenta. Przesunięcie terminu obowiązkowej zapłaty bezgotówkowej przy transakcjach z konsumentami o wartości powyżej 20 000 zł.

6. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – wpływ na rozliczenie VAT

Zasady rozliczania podatku VAT w związku z przekazywaniem pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym preferencje podatkowe przygotowane przez MF.

7. Przegląd aktualnych orzeczeń sądów, interpretacji organów podatkowych oraz planowanych zmian w VAT

Wynajem lokali mieszkalnych na rzecz pracodawców w celu zakwaterowania pracowników po zmianie stanowiska przez MF. Skutki nieuzasadnionego podania kontrahentowi polskiego numeru VAT UE. Zakup produktów spożywczych – kiedy prawo do odliczenia. Nieodpłatne przekazanie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy – kiedy należy wykazać podatek należny VAT. Ograniczenie w czasie możliwości przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na kolejne miesiące. Ograniczenie możliwości nakładania przez organy podatkowe „sankcji” na podatników popełniających błędy w rozliczaniu podatku VAT. Aktualne interpretacje związane z rozliczaniem podatku VAT w związku ze świadczenie usług budowlanych w Polsce i zagranicą. Ewolucja stanowiska organów
podatkowych w zakresie wymogów dokumentacyjnych dla potwierdzenia prawa do stawki 0% w związku z dokonaniem WDT. Aktualne interpretacje dotyczące MPP. Pozostałe aktualne wyroki i interpretacje. Zmiany w VAT zaplanowane przez MF – „Pakiet SLIM VAT 3”.

Prowadzący

Piotr Passowicz – doradca podatkowy, prawnik. Zdobył wieloletnie doświadczenie pracując w renomowanych firmach zajmujących się doradztwem podatkowym i prawnym, m.in. w Spółce Doradztwa Podatkowego “Ernst & Young” Sp. z o.o. (zespół German Desk). Doświadczony wykładowca, współpracownik renomowanych firm szkoleniowych. Prowadził wiele szkoleń na temat prawa podatkowego w Polsce i za granicą (Niemcy, Czechy).

Nasi klienci oceniają kompetencję i wiedzę trenera na: 5,7/6
Średnia, w jaki sposób trener przekazuje wiedzę popartą przykładami: 5,6/6

Dofinansowanie

Od ponad 10 lat wspieramy osoby uczestniczące w naszych kursach w drodze do uzyskaniu środków finansowych na rozwój ich kompetencji. Nasi klienci oszczędzają między 50-100% kosztów kursu dzięki dofinansowaniom.

Nasi specjaliści wyjaśnią Ci jak wygląda cały proces ubiegania się o środki na sfinansowanie kursu lub szkoleń zamkniętych oraz pomogą w skompletowaniu potrzebnych dokumentów. Wystarczy, że umówisz rozmowę. Sprawdź swoja szanse na dofinansowanie:

[popup_trigger id=”10254″ tag=”button” do_default]Kliknij tutaj i umów BEZPŁATNĄ rozmowę teraz![/popup_trigger]

W 2022 roku przeszkoliliśmy ponad 7500 pracowników z ponad 1600 firm, którzy ocenili przekazywanie wiedzy Naszych Trenerów na:

  • 5,6/6 ocena za wiedzę i kompetencje
  • 5,7/6 – ocena w jaki sposób przekazywana jest wiedza

Państwa opinia jest dla nas ważna.
Dziękujemy za zaufanie!

Szkolenie obecnie dostępne jest w formie zamkniętej. Aby porozmawiać na temat szkoleń w Twojej firmie, skontaktuj się z naszym doradc lub umów rozmowę:

Aleksy Kotala
tel: 17 283 10 23
a.kotala@wektorwiedzy.pl

5/5

Klienci nas oceniają na 4,9/5   Zobacz >>

Proponowane kursy i szkolenia:

Od 2011 roku zaufało nam ponad 15 000 firm i instytucji

Opinie

o nas!

Szkolenie z podatków jest realizowane na bardzo wysokim poziomie. Wszystko bardzo sprawnie zorganizowane a dostarczone materiały po szkoleniu rzeczywiście są bardzo pomocne i przydatne do wykorzystania dla innych pracowników w firmie. Polecam.

Robert Śmiechowski

Klient, przedsiebiorca