Opis
Dodatkowe informacje o szkoleniu ze zmian w podatku VAT 2022:
Godzina 9:00-15:00 z przerwami.
Jeśli termin Tobie nie odpowiada, otrzymasz nagranie ze szkolenia do obejrzenia do 7 dni po szkoleniu. Otrzymujesz także materiały szkoleniowe – kluczowe informacje w wersji elektronicznej.
Program
1. Zmiany w VAT wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu”
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT dla niektórych usług i wyboru opodatkowania 23% VAT – zasady rezygnacji ze zwolnienia, wady i zalety rezygnacji ze zwolnienia. „Grupa VAT” jako nowy rodzaj podatnika – wady i zalety rozliczania VAT w tej formie, najważniejsze informacje o tworzeniu i funkcjonowaniu „Grup VAT”, faktury wystawiane przez podmioty wchodzące w skład „Grupy VAT” oraz ich kontrahentów. Szybki zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym dla niektórych podatników stosujących rozliczenia bezgotówkowe. „Polski Ład” a obowiązek zapłaty na rachunek z „białej listy”.
2. Krajowy System e- Faktur oraz zmiana zasad wystawiania faktur korygujących
Wprowadzenie od 1.01.2022 Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zasady wystawiania, przesyłania, odbierania, korygowania i przechowywania faktur poprzez KSeF. Wady i zalety dobrowolnego przystąpienia do KSeF. Planowane wprowadzenie powszechnego obowiązku korzystania z KSeF. Korygowanie faktur po zmianach od 1.01.2022. Zmiany zasad rozliczania faktur korygujących, które weszły w życie w 2021 z uwzględnieniem aktualnych wyjaśnień MF i interpretacji Dyrektora KIS. Aktualne interpretacje dotyczące zasad korygowania „pustych faktur.”
3. „Tarcza Inflacyjna” 1 i 2 – czasowe obniżenie stawek VAT
Czasowa obniżka stawek VAT na „media”, paliwo, nawozy oraz niektóre produkty żywnościowe w ramach „Tarczy Antyinflacyjnej 1” i „Tarczy Antyinflacyjnej 2”. Zakres oraz okres obowiązywania obniżonych stawek podatku. Czasowa obniżka stawek podatku na „media” a refakturowanie kosztów „mediów” przez wynajmujących na najemców. Skutki omyłkowego zastosowania zawyżonej / zaniżonej stawki podatku przez wystawcę faktury. Skutki zastosowania zawyżonej / zaniżonej stawki podatku dla nabywcy.
4. Sporządzanie JPK_V7M / JPK_V7K po zamianach
Praktyczne podsumowanie zagadnień związanych ze sporządzaniem JPK_V7M z uwzględnieniem zmian od 1.07.2021 i 1.10.2021. Zasady prawidłowego stosowania oznaczeń GTU oraz oznaczeń literowych w JPK_V7M w świetle aktualnych przepisów i interpretacji. „Moment powstania obowiązku podatkowego” w VAT – w którym miesiącu należy ująć poszczególne transakcje w JPK_V7M? Czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje: (1) na zasadzie kasowej, (2) z chwilą wystawienia faktury, (3) z chwilą wykonania usługi lub dokonania dostawy, (4) z upływem terminu płatności. Korekta JPK_V7M a ryzyko ukarania grzywną – zmiany od 1.01.2022.
5. Obowiązek stosowania kasy fiskalnej po zmianach od 2022 oraz forma zapłaty otrzymywanej od konsumentów
Nowe rozporządzenie MF obowiązujące od 1.01.2022 określające zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Różnice pomiędzy zasadami wynikającymi z nowego rozporządzenia a „starym” rozporządzeniem obowiązującym do końca 2021. Obowiązek zapewnienia współpracy kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym oraz zapewnienia „instrumentu płatniczego” przy otrzymywaniu zapłaty od konsumenta. Przesunięcie terminu obowiązkowej zapłaty bezgotówkowej przy transakcjach z konsumentami o wartości powyżej 20 000 zł.
6. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – wpływ na rozliczenie VAT
Zasady rozliczania podatku VAT w związku z przekazywaniem pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym preferencje podatkowe przygotowane przez MF.
7. Przegląd aktualnych orzeczeń sądów, interpretacji organów podatkowych oraz planowanych zmian w VAT
Wynajem lokali mieszkalnych na rzecz pracodawców w celu zakwaterowania pracowników po zmianie stanowiska przez MF. Skutki nieuzasadnionego podania kontrahentowi polskiego numeru VAT UE. Zakup produktów spożywczych – kiedy prawo do odliczenia. Nieodpłatne przekazanie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy – kiedy należy wykazać podatek należny VAT. Ograniczenie w czasie możliwości przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na kolejne miesiące. Ograniczenie możliwości nakładania przez organy podatkowe „sankcji” na podatników popełniających błędy w rozliczaniu podatku VAT. Aktualne interpretacje związane z rozliczaniem podatku VAT w związku ze świadczenie usług budowlanych w Polsce i zagranicą. Ewolucja stanowiska organów
podatkowych w zakresie wymogów dokumentacyjnych dla potwierdzenia prawa do stawki 0% w związku z dokonaniem WDT. Aktualne interpretacje dotyczące MPP. Pozostałe aktualne wyroki i interpretacje. Zmiany w VAT zaplanowane przez MF – „Pakiet SLIM VAT 3”.
Prowadzący
Piotr Passowicz – doradca podatkowy, prawnik. Zdobył wieloletnie doświadczenie pracując w renomowanych firmach zajmujących się doradztwem podatkowym i prawnym, m.in. w Spółce Doradztwa Podatkowego “Ernst & Young” Sp. z o.o. (zespół German Desk). Doświadczony wykładowca, współpracownik renomowanych firm szkoleniowych. Prowadził wiele szkoleń na temat prawa podatkowego w Polsce i za granicą (Niemcy, Czechy).
Nasi klienci oceniają kompetencję i wiedzę trenera na: 5,7/6
Średnia, w jaki sposób trener przekazuje wiedzę popartą przykładami: 5,6/6
Dofinansowanie
Od ponad 10 lat wspieramy osoby uczestniczące w naszych kursach w drodze do uzyskaniu środków finansowych na rozwój ich kompetencji. Nasi klienci oszczędzają między 50-100% kosztów kursu dzięki dofinansowaniom.
Nasi specjaliści wyjaśnią Ci jak wygląda cały proces ubiegania się o środki na sfinansowanie kursu lub szkoleń zamkniętych oraz pomogą w skompletowaniu potrzebnych dokumentów. Wystarczy, że umówisz rozmowę. Sprawdź swoja szanse na dofinansowanie:
[popup_trigger id=”10254″ tag=”button” do_default]Kliknij tutaj i umów BEZPŁATNĄ rozmowę teraz![/popup_trigger]