Opis
- Zmiany w przepisach 2019-2023 mające wpływ na rozliczanie delegacji.
- Nowa wysokość diet i ryczałtów, nowa kilometrówka od 2023 r.
- Nowość: Ulga na wydatki marketingowe od 2022 – koszty podróży służbowych i udziału w targach można odliczyć nawet do 1 mln zł.
- Wybór CIT estońskiego a podróże służbowe (m.in. kwestia opodatkowania samochodów handlowców, kadry zarządzającej itp.)
- Likwidacja zagranicznych podróży służbowych w transporcie międzynarodowym.
- Zmiany w przepisach dotyczących samochodów w CIT i PIT z 2019 r. i jej wpływ na rozliczanie delegacji w 2023 r:
- „Limit 150 tys. zł” przy wynajmie samochodów w delegacji.
- Podróż służbowa odbywana samochodem pracownika – skutki w CIT i PIT
- Wynajem samochodu w polskiej wypożyczalni – skutki podatkowe
- Wynajem samochodu w podróży zagranicznej – skutki podatkowe, w tym rozliczenie podatku u źródła (WHT) do 7 dnia następnego miesiąca. Spółka jako płatnik „podatku u źródła” od usług nabywanych za granicą podczas podróży służbowych (obowiązki informacyjne m.in. IFT-2R, CIT-10Z.
- Wydatki związane z przejazdem autostradami, drogami płatnymi oraz parkingiem.
- Samochód elektryczny w podróży służbowej.
- Wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników w świetle zmian obowiązujących od 1 stycznia 2015 roku; wątpliwości, zagadnienia praktyczne i ich wpływ na rozliczanie podróży służbowych. Zmiany w ryczałtach od 2022r.
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. w sprawie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników i jego stosowanie w latach 2015 – 2023 r. przez sądy i organy podatkowe
w kontekście podróży służbowych. - Nieudokumentowane wydatki a zwrot wydatków z tytułu podróży służbowej (m. in. zagadnienie wręczania napiwków podczas zagranicznych podróży służbowych).
- „Pobyt prywatny” pracownika w trakcie podróży służbowej i jego skutki.
- Inne wydatki dodatkowe niezbędne do realizacji zadania służbowego (studium przypadków).
- Zasady określania diet w przypadku podróży zagranicznej do kilku państw docelowych.
- Wyżywienie w ramach usługi hotelowej.
- Ograniczania wartości noclegu w podróży krajowej i zagranicznej.
- Przedstawiciele handlowi – zasady opodatkowania świadczeń z tytułu podróży w świetle wyroku TK i najnowszego korzystnego orzecznictwa sądów administracyjnych.
- Określenie diet w kwotach wyższych niż wynikające z przepisów prawa.
- Zwrot pracownikom faktycznie poniesionych przez nich wydatków na wyżywienie według rachunków – kwestia przychodu dom opodatkowania
- Wydatki reprezentacyjne i reklamowe poniesione przez pracownika w trakcie podróży służbowej (obiady z kontrahentami, bilety na imprezy kulturalne i sportowe itp.)
- Ubezpieczenia, wizy bądź szczepienia pracowników wyjeżdżających poza granice RP – skutki podatkowe na gruncie ustaw o PDOP i PDOF.
- „Delegacje osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, menedżerów, właścicieli firm, członków zarządu, rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.
- Rola wewnętrznego regulaminu rozliczania podróży służbowych i jego dostosowanie do potrzeb Spółki.
- Pytania i odpowiedzi.