Jak poradzić sobie w świecie nadmiaru, skomplikowania, złożoności, przebodźcowania?
Żyjemy w czasach, kiedy wszystko dynamicznie się zmienia. Każdy dzień dostarcza nam mnóstwa nowych informacji. To świat nieprzewidywalny, niepewny, niejednoznaczny. Przeciwwagą dla niego jest uporządkowanie, zarządzanie aktywnościami i zasobami, oraz świadomość konieczności zmiany sposobu myślenia. Musimy więc zadbać o rozwijanie kompetencji, które pozwolą nam radzić sobie w XXI wieku. Warto więc postawić na rozwijanie między innymi myślenia twórczego (kreatywności), produktywnego, krytycznego, wizualnego, holistycznego, refleksyjnego, jak i pozytywnego.
Powinniśmy zastanowić się nad tym, czy szkodzi nam nadmiar i skomplikowanie? Co wpływa na naszą produktywność? A co nam ją zabiera? Na co marnujemy najwięcej czasu? Czego marnujemy najwięcej? Czy myślimy tandetnie? Czy uczymy się skutecznie? Czy jesteśmy uważni i potrafimy się koncentrować na działaniach? Co z naszą organizacją pracy? Jak definiujemy cele? Czy planujemy? Czy wiemy, w czym jesteśmy dobrzy?
To tylko wybrane pytania, na które spróbujemy poszukać odpowiedzi podczas szkolenia. Nasza droga do doskonalenia będzie wiodła ścieżkami zasad i instrumentów nauk o zarządzaniu i jakości, szczególnie tzw. szczupłego zarządzania (Lean), psychologii, kognitywistyki i zdrowego rozsądku, a wszystko to w duchu małych kroków Kaizen.
Podczas szkolenia omówimy zasady oraz wybrane narzędzia szczupłego zarządzania Lean i filozofii Kaizen, skupiające się na eliminowaniu marnotrawstwa, doskonaleniu metod pracy i poprawie produktywności. Zastanowimy się nad definiowaniem celów, skutecznym planowaniem i realizacją zadań. Skupimy się też na mądrym organizowaniu pracy oraz usystematyzowanym podejściu do rozwiązywania problemów. Jednym z elementów warsztatów będzie wprowadzenie do myślenia twórczego, krytycznego, holistycznego, kontekstowego, czy też wizualnego, jako ważnych elementów mozaiki myślenia, pozwalających poprawić jego jakość. Omówimy mindset człowieka XXI wieku. Zaznajomimy się również z zasadami skutecznego uczenia się i projektowania skrojonych na miarę strategii rozwijania kompetencji, oraz z zarządzaniem uważnością i doskonaleniem sztuki koncentracji. Nauczymy się aktywnie słuchać, zadawać wartościowe pytania, obserwować, prezentować wyniki swojej pracy, budować skuteczne zespoły, radzić sobie z nadmiarem informacji, przebodźcowaniem, a przede wszystkimi upraszczać i minimalizować. Zastanowimy się również nad tym dlaczego i jak odpoczywać. To właśnie podejście do rozwoju i doskonalenia osobistego, które nazwałam: Kaizenem personalny.
Planując swój rozwój powinniśmy jednak pamiętać, że rozwój to proces, który wspieramy nie tylko określonymi zasadami i instrumentami, ale również naszym podejściem i sposobem myślenia, bo świat, który stworzyliśmy, jest wynikiem naszego myślenia. Nie można go zmienić, bez zmiany naszego myślenia (A. Einstein), a podejście jest tą małą rzeczą, która tak wiele zmienia (W. Churchill).
Kaizen personalny, to dwudniowe lub trzydniowe warsztaty pełne zabaw, gier i humoru. Czas trwania szkolenia uzależniony jest od liczby realizowanych gier i zabaw, oraz stopnia zgłębiania omawianych tematów. Program zaś jest moim autorskim projektem. Jestem holistką i w swojej pracy łączy nie tylko różne podejścia z nauk o zarządzaniu, ale i neuronauk, psychologii oraz praktyki biznesowej.
Warsztaty z produktywności osobistej kierujemy do:
Warsztaty są adresowane do wszystkich tych ludzi, którzy chcą „walczyć” z własnymi słabościami w zakresie produktywności, którzy są świadomi ogromu marnotrawstwa jakie generujemy w życiu osobistym i zawodowym. To szkolenie dla każdego, kto stawia sobie za cel bycie bardziej efektywnym, dla osób nieustannie rozwijających własne kompetencje – niezależnie od wykonywanej pracy, wieku czy też pasji, zainteresowań. Każdy ma prawo dowiedzieć się, jak można pracować sprytniej, nie ciężej oraz nauczyć się radzić sobie z pandemią chronicznego zmęczenia, nadmiaru informacji i zasobów, i nie wieść życia człowieka marnotrawnego 🙂