Przyszło nam żyć nieprzewidywalnym, zmiennym, niepewnym i złożonym świecie. Wszystko jest teraz szybsze, a adaptacja staje się warunkiem przetrwania. Dodatkowo wiedza, która jest aktualna dziś, jutro może się zdezaktualizować, a kompetencje są tymczasowe i przemijają. Musimy więc nieustannie się rozwijać. Ale czego się uczyć i jak się rozwijać?
Przede wszystkim musimy zmienić perspektywę, z której spoglądamy na procesy rozwojowe i włączyć do programów doskonalenia kompetencji rozwijanie różnych sposobów myślenia (w tym między innymi myślenia twórczego, krytycznego, produktywnego, wizualnego, całościowego). Musimy się nauczyć pracować inaczej. Nie chodzi o to, by w świecie cyber-fizycznym konkurować z maszynami, bo przegramy, ale o to, żeby się uzupełniać. Obok kompetencji związanych z wiedzą na temat branży i metod pracy, oraz kompetencji cyfrowych, menedżer XXI wieku musi nauczyć się rozkoszować złożonością i tolerować niejednoznaczność, nieustannie aktualizować sposoby myślenia i dostosowywać je do sytuacji, rozwijać umiejętności kognitywne. Warto też stawiać na kompetencje odróżniające nas od maszyn i algorytmów. Ważne by ciągle się uczyć, jednocześnie planując proces rozwijania swoich kompetencji.
Kluczowe jest też samopoznanie. Peter Drucker podkreślał, że w gospodarce opartej na wiedzy sukces przypada w udziale tym, którzy dobrze znają samych siebie, swoje mocne strony, system wartości oraz metody i styl pracy. Samopoznanie idzie w parze z rozwijaniem kompetencji skutecznego uczenia się. Menedżer musi nauczyć się rozwijać, tworząc zindywidualizowane, „skrojone na miarę” plany rozwoju kompetencji, czy też programy ukierunkowania własnego uczenia się. Jednocześnie powinien zadbać o utrzymanie bystrości umysłu i o energię do pracy. Do tego potrzeba wiedzy interdyscyplinarnej, obejmującej też i kwestie zachowania zdrowia fizycznego, w tym i umiejętność ładowania akumulatorów.
Dlatego też proponujemy szkolenie pełne gier, zabaw i dyskusji, jako pierwszy krok do zbudowania własnej, dopasowanej do indywidulanych potrzeb strategii rozwijania kompetencji menedżera XXI wieku, wzbogaconej o metody rozwijania różnych sposobów myślenia.
Adresaci szkolenia Mindset menedżera XXI wieku
Szkolenie jest prowadzone w formie warsztatowej i jest skierowane do wszystkich menedżerów, i nie tylko, którzy chcą się rozwijać i radzić sobie z problemami dzisiejszego świata.
Świat, który stworzyliśmy, jest wynikiem naszego myślenia.
Nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia.
Albert Einstein