Kwietniowe nowinki podatkowe

Obowiązkowa e-faktura już w 2023 r.:

  Czy słyszałeś może o tzw. e-fakturach? Jeśli nie, to pomożemy Ci zgłębić cenne informacje odnośnie tego zakresu! Warto wiedzieć, iż od 1 stycznia 2022 roku każdy podatnik może wystawić faktury ustrukturyzowane. Służy do tego specjalna platforma. Mowa o KSeF, czyli Krajowym Systemie e- Faktur. Pamiętaj, że obecnie masz dobrowolność w korzystaniu z tego rozwiązania. Nadal możesz wystawiać faktury w formie domyślnej, czyli papierowej. Miej jednak świadomość, iż KSeF dostarczy Ci wielu przywilejów podatkowych. Druga połowa 2023 roku przyniesie zmiany w kwestii fakturowania, bowiem wszyscy podatnicy VAT, zarówno czynni jak i zwolnieni podmiotowo lub wykonujący czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, będą zobowiązani wystawiać faktury wyłącznie w wersji elektronicznej. Warto już dziś zaznajomić się z tematem, by w przyszłości uniknąć problemów dotyczących fakturowania.

  Czy wiesz, że faktury ustrukturyzowane będą sporządzane na określonym wzorze? Ministerstwo Finansów opracowało go w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Bezpośrednio po wystawieniu faktury jest ona przesyłana do centralnej bazy MF (KSeF). Odbywa się to za pośrednictwem interfejsu (API). Faktura będzie dostępna w systemie, a kontrahent uzyska możliwość jej pobrania. Dodatkowo zostanie umożliwiona także opcja wystawiania faktur w samym KSeF.

  Warto wiedzieć, iż 31 marca 2022 r. Komisja Europejska w oparciu o nasz wniosek przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej. Upoważnia on Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Zastanawiasz się co się z tym wiąże? Otóż szczegółowe informacje mówiące o obligatoryjnym stosowaniu faktur ustrukturyzowanych przez polskich podatników zostaną przedstawione opinii publicznej po zatwierdzeniu wniosku przez Radę Europejską.

  Ważne! Ministerstwo zastrzega, iż uzgodnienie rozwiązań biznesowych i prawnych, które dotyczą KSeF będzie przeprowadzone w dialogu z biznesem podczas szerokich konsultacji publicznych.

   

  Jesteś przygotowana/y na zmiany podatkowe w roku 2022?
  Zapraszamy na kursy księgowe, szkolenia menadżerskie, szkolenia językowe, kursy cyberbezpieczeństwakursy MS Office oraz: szkolenia kadrowe, szkolenia zamknięte dla grup powyżej 4 osób.

   

  Aplikacja podatnika KSeF.

  Czy wiesz, że…?

  • 7 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów udostępniło pierwszą testową wersję Aplikacji Podatnika KSeF,
  • aplikacja daje Ci szereg możliwości poza systemami do fakturowania,
  • pozwala ona m.in. na wystawianie i odbieranie faktur z KSeF podatnikom oraz osobom, które uzyskały odpowiednie uprawnienia,
  • korzystając z udogodnień systemu będziesz mógł zarządzać uprawnieniami i tokenami dostępu,
  • bez konieczności logowania zyskasz uprawnienia do podglądu faktury (anonimowy dostęp do e-faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech) oraz wykażesz się możliwością weryfikacji statusu wysyłki i pobierania UPO KSeF. Chcesz przetestować aplikację oraz zgłosić swoje ewentualne sugestie? Nic bardziej trudnego! Możesz w bezpośredni sposób przyczynić się do udoskonalenia produktu oraz dostosować go do swoich potrzeb i oczekiwań. Wszelkie uwagi możesz kierować na adres info.ksef@mf.gov.pl (w tytule wiadomości należy wpisać hasło: AP_TEST).

  Odroczenie obowiązku integracji urządzeń akceptujących karty płatnicze z kasami fiskalnymi.

  Zapewne słyszałeś o zaplanowaniu na 1 lipca 2022 r. ustawowego terminu dla obowiązkowego zapewnienia współpracy kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Otóż data ta została odroczona aż do końca 2024 roku. Dodatkowo do końca tego roku fiskus nie będzie też wymierzał kary administracyjnej w wysokości 5 tys. zł. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie zintegrują posiadanych kas online z terminalami płatniczymi. Warto wiedzieć, iż na ten okres Minister Finansów określi zastępczy obowiązek raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych. Odbędzie się to w porozumieniu z biznesem, w tym z przedstawicielami rynku urządzeń płatniczych.

  Jesteś podatnikiem i nie wiesz jaką stawkę VAT zastosować dla dostawy towaru po obniżeniu stawki ustawowej VAT dla tego towaru do 0%? Z kolei w zeszłym roku przyjąłeś zaliczkę i wystawiłeś fakturę z zastosowaniem stawki VAT na poziomie 5%. Z nami rozwiążesz swój problem! W zrozumieniu istoty omawianej kwestii pomocny będzie przykład:

  Podatnik VAT czynny zajmujący się sezonowo produkcją nowalijek, otrzymał w listopadzie 2021 r. zaliczkę w wysokości 30% planowanej ceny sprzedaży na dostawę warzyw, którą udokumentował fakturą zaliczkową z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 5%. W marcu- tj. w okresie obowiązywania obniżonej do 0% stawki VAT dla czynności sprzedaży warzyw, dokonał dostawy zamówionego towaru. Czy powinien skorygować stawkę VAT zastosowaną wcześniej na fakturze zaliczkowej? Z jaką stawką VAT powinien wystawić fakturę końcową?

  Pamiętaj! Art. 41 ust. 14f ustawy o VAT reguluje przepisy dotyczące właściwej stawki VAT dla (części) należności przyjętej na poczet przyszłego świadczenia przez podatnika jeszcze przed zmianą przepisów. Chodzi o okres przed obniżeniem stawek VAT do 0% dla dostawy m.in. artykułów spożywczych, które ma miejsce w Polsce w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r.

  Z przepisu wynika, iż zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

  Wracając do naszego przykładu można wysnuć kilka wniosków. Na końcowej fakturze dokumentującej dostawę towaru sprzedawca nowalijek musi zastosować i wykazać dwie różne stawki VAT dla jednej i tej samej dostawy tj. stawkę w wysokości 5% (dla wcześniej przyjętej zaliczki w wysokości 30% ceny sprzedaży) oraz w wysokości 0% (dla pozostałej części należności związanej z dostawą nowalijek).

  Drogi podatniku! Kwietniowe nowinki z pewnością ułatwią Ci wszelkie rozliczenia podatkowe, dlatego warto „wziąć je sobie do serca”, by móc spać spokojnie.

   

  Autorem treści jest Jolanta Kica – doradca podatkowy, absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Aplikant radcowski oraz doradca podatkowy. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wydawnictwem Wolters Kluwer (Vademecum Doradcy Podatkowego, Vademecum Głównego Księgowego). Trener z zakresu podatków i księgowości.

  Zapraszamy na „Wiedza i Praktyka w podatkach” – co miesięczny newsletter w postaci treści bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową! Zapisz się tutaj >>> 

  POLECANY: księgowym, kadrowym, biurom rachunkowym, właścicielom firm.

  Masz pytania?

  Inne wpisy:

  Zakup samochodu ciężarowego a prawo do pełnego odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki na poczet umowy sprzedaży.
  Ulga B+R – czy obejmuje też urlop i chorobę? Estoński CIT - mechanizm obniżenia podatku od dywidendy, a także ulga na robotyzację
  Planowane zmiany w podatku VAT w ramach SLIM VAT 3.0 projekt ustawy
  Wadliwie wystawione faktury, a prawo nabywcy do odliczenia podatku naliczonego. Studium przypadków.
  Obowiązek zbierania oświadczeń od dostawców z tytułu dokonywanych transakcji o wartości przekraczającej 500.000 zł. Zmiany PIT od 2023 oraz kolejna nowelizacja CIT.