Dofinansowania do kursów dla osób pracujących

O tym, jak ważne są kursy i szkolenia pracowników, pisaliśmy wielokrotnie. Pisaliśmy też o tym, że pracodawca musi ponieść koszty tych szkoleń, ale nie zawsze musi się to wiązać z dużymi wydatkami. Na kursy dla pracowników firm można uzyskać wsparcie finansowe z różnych źródeł. Przeczytaj, jak zdobyć dofinansowania do kursów.

Jak zdobyć dofinansowania do kursów dla pracowników?

Dotacje lub dofinansowania do kursów można zdobyć na kilka sposobów. Jednym z sposobów jest otrzymanie dofinansowania za pośrednictwem Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wsparcie to można otrzymać w ramach programu, który ma na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia osób pracujących poprzez polepszenie ich kompetencji zawodowych.

Drugi sposób to środki unijne z Bazy Usług Rozwojowych – Unia Europejska oferuje program dofinansowań, dzięki którym można uzyskać środki na wybrane przez siebie szkolenia.

 

Kto może skorzystać z dofinansowania na szkolenia?

Z unijnego dofinansowania do kursów mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także ich pracownicy, którzy swoją prace wykonują na podstawie umowy o pracę.

Firma zarejestrowana w danym województwie może uzyskać dofinansowanie jedynie na warunkach, które dotyczą konkretnego województwa. Zatem, jeśli Twoja firma ma siedzibę w Katowicach, możesz ubiegać się o dofinansowanie do szkolenia jedynie w województwie śląskim. Więcej o tym poczytasz na stronie >>>  KFS 2022.

Gdzie szukać szkoleń, na które można otrzymać dofinansowanie dla pracowników?

Żeby znaleźć interesujące Cię dofinansowania do kursów, możesz skorzystać z Bazy Usług Rozwojowych. Zapewne teraz się zastanawiasz, czym ta baza jest i jaką funkcję pełni? W skrócie to wielofunkcyjne i bezpłatne narzędzie stworzone dla branży szkoleniowej. Bazę Usług Rozwojowych prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej główny cel to rozwój kompetencji zawodowych pracowników niskiego i średniego szczebla. W praktyce skupia ona różnego rodzaju ośrodki szkoleniowe, które prowadzą szkolenia współfinansowane na przykład w ramach regionalnych programów.

 

Zobacz nasze kursy na które pomagamy pozyskać dofinansowanie:

Ile wynoszą dofinansowania do kursów dla osób pracujących?

Wysokość dofinansowania do kursów może być różna w zależności od tego z jakich środków planujesz skorzystać.

Dotacje z budżetu państwa – KFS

Przedsiębiorcy oraz pracownicy mają do dyspozycji środki kierowane z budżetu państwa na wsparcie inwestycji w kształcenie ustawiczne czyli uzupełnianie wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji. Ze środków rozdzielanych przez Urzędy Pracy można liczyć na 80%. Z kolei w przypadku mikroprzedsiębiorcy, czyli takiego, który zatrudnia nie więcej niż 10 osób, może to być nawet 100% zwrotu kosztów poniesionych na kursy.

Dotacje z funduszy unijnych do kursów i szkoleń dla firm

Mikro, mały lub średni przedsiębiorca może pozyskać dofinansowania do kursów oraz na usługi doradcze zamieszczane w Bazie Usług Rozwojowych w ramach regionalnych programów operacyjnych. Środki, którymi zarządzają urzędy marszałkowskie zazwyczaj zapewniają poziom dofinansowania wynoszący nie mniej niż 50% kosztów usługi. Wysokość dotacji zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Mikro i małe przedsiębiorstwa nawet 80%, średnie firmy – 70%, a duże – 60%.

 

Zobacz nasze kursy na które pomagamy pozyskać dofinansowanie:

Zapraszamy!

 

Inne wpisy:

Zatrudnianie Pracowników Sezonowych: Kluczowe Wskazówki i Najlepsze Praktyki
Sztuka skutecznej komunikacji w biznesie: Klucze do efektywnego porozumiewania się
Zdrowie psychiczne w erze cyfrowej- jak radzić sobie z przeciążeniem informacyjnym
Nabór wniosków z KFS 2023: Jak aplikować i kto może skorzystać ze środków?
Jak planować rozwój po przejściu na emeryturę?