Zakup samochodu ciężarowego a prawo do pełnego odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki na poczet umowy sprzedaży.

Interesuje Cię kwestia prawa do pełnego odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki na poczet umowy sprzedaży przy zakupie samochodu?

Chcesz wiedzieć jakie pojazdy kwalifikują się do spełnienia powyższych kryteriów?

Pragniesz poznać przeciwskazania do odliczenia VAT w całości? 

Odpowiedź na nurtujące zagadnienia znajdziesz w nowym newsletterze! 


Wszyscy wiemy, iż ostatnimi czasy – ze względu na brak komponentów niezbędnych przy produkcji samochodów oraz wzmożone zainteresowanie klientów, na rynku ogólnoświatowym pojawiły się problemy z dostępnością tych pojazdów. Od momentu złożenia zamówienia i wpłaty zaliczki przez nabywców na poczet umowy sprzedaży samochodu – do momentu jego odbioru, może minąć nawet rok.

W związku z powyższym, u podatników, którzy podjęli decyzję o nabyciu nowego pojazdu o  określonych parametrach, pojawia się problem z prawem do odliczenia podatku naliczonego od faktury dokumentującej przekazaną zaliczkę. Czy przedsiębiorcy, który nabywa pojazd konstrukcyjnie przeznaczony tylko do wykonywania przy jego użyciu czynności opodatkowanych, przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT? Teoretycznie tak, jednakże sprawa nie jest wcale taka oczywista. 

Nie budzi wątpliwości fakt, iż podatnikowi zasadniczo przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% od wszystkich wydatków powiązanych z pojazdem samochodowym (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Ustawodawca bowiem zakłada, że taki pojazd może zostać wykorzystywany – obok celów firmowych – również do celów prywatnych posiadacza samochodu.

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Artykuł napisany przez:

Jolanta Kica

Doradca podatkowy, absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Aplikant radcowski oraz doradca podatkowy. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wydawnictwem Wolters Kluwer (Vademecum Doradcy Podatkowego, Vademecum Głównego Księgowego). Trener z zakresu podatków i księgowości.

Inne wpisy:

Obligatoryjne opodatkowanie od 2023r. przychodów z tzw. najmu prywatnego nieruchomości, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Rozliczenie na gruncie VAT prezentów przekazywanych pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Estoński CIT - zmiany wraz z Polskim ładem
Status rolnika ryczałtowego przy wykonywaniu działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakup samochodu ciężarowego a prawo do pełnego odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki na poczet umowy sprzedaży.