Wynagrodzenie zarządu bez składki zdrowotnej – czy to możliwe?

Z pewnością przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do myśli, że tzw. Nowy Polski Ład podatkowy przyniósł m.in. objęcie składką zdrowotną członków zarządów sprawujących swoje funkcje na podstawie powołania (w umowie lub uchwale spółki) za wynagrodzeniem. To znaczne zwiększenie obciążeń publicznoprawnych (o 9 %) od takich wynagrodzeń powoduje, że poszukujemy inny „tańszych” sposobów wypłaty wynagrodzenia ze spółki. Częstym przedmiotem rozważań jest zastosowanie tutaj jako podstawy do wypłaty wynagrodzenia art. 176 Kodeksu spółek wynagrodzeń, który przewiduje dla udziałowców spółki możliwość wypłaty pod pewnymi warunkami wynagrodzenia. Takie wynagrodzenie nie jest objęte składką zdrowotną (przynajmniej na razie), a ponieważ bardzo często jest tak, że członek zarządu jest jednocześnie udziałowcem to pojawia się możliwość skorzystania z tej możliwości. Co więcej od strony podatku dochodowego wynagrodzenie wypłacane udziałowcowi jest opodatkowane tak samo jak wynagrodzenie członka zarządu (przy zastosowaniu skali podatkowej) na powołaniu więc oszczędność może tutaj osiągnąć 9 %. Takie wynagrodzenie nie jest również tytułem od ubezpieczeń społeczno-emerytalnych.

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Artykuł napisany przez:

Jarosław Włoch

Radca prawny, zajmuje się obsługą prawno-podatkową podmiotów gospodarczych oraz obsługą sporów podatkowych w tym również w zakresie reprezentacji klientów przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym. Doświadczenie w powyższym zakresie zdobywał u boku najlepszych, współpracując z Małopolskim Instytutem Studiów Podatkowych.

Inne wpisy:

VAT na żywność - koniec z 0% podatkiem. Przegląd najnowszych interpretacji KIS
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień w kasach fiskalnych od 1 stycznia 2024 roku
Estoński CIT - przełomowa interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów.
Podatek VAT 2024 r. – najnowsze wyroki TSUE
KSeF – podsumowanie spotkania w Ministerstwie Finansów z dnia 02.02.2024 r.