Wykup samochodu z leasingu, a podatek VAT w przypadku przekazania do majątku prywatnego.

W nowym wydaniu newslettera poruszymy kwestię wykupu samochodu z leasingu, a podatku VAT w przypadku przekazania do majątku prywatnego. Po zmianach w Polskim Ładzie od 1 stycznia 2022 roku wielu przedsiębiorców rozpoczęło analizę skutków wykupu leasingu do majątku prywatnego. Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy zawierają umowy leasingu operacyjnego, a   następnie dokonują wykupu przedmiotu umowy. 

W przypadku dokonania wykupu na osobę fizyczną i nie wprowadzania takiego np. samochodu do majątku firmy chcą skorzystać z możliwości dokonania sprzedaży bez podatku dochodowego. Od  1  stycznia 2022 roku sprawa została bardziej skomplikowana, ponieważ takie sytuacje na gruncie podatku dochodowego zostały przez Polski Ład utrudnione. Przykładowo sprzedaż samochodu przed upływem 6 lat od dnia wykupu i tak skutkować będzie rozpoznaniem podatku dochodowego.

Przedsiębiorcy jednak często mają wątpliwości jak zatem wygląda sytuacja z podatkiem od towarów i  usług. Podczas rozliczania wydatków związanych z ratami leasingowymi oraz wydatkami eksploatacyjnymi często dokonywali bowiem odliczenia podatku VAT w wysokości 100% lub 50% w  przypadku samochodów o charakterze mieszanym.

Jak wyglądają przepisy w tym zakresie?

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Autorem treści jest Patrycja Kubiesa. Doradca podatkowy wpisana na listę pod numerem 13829. Członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Wydziale zarządzania AGH w Krakowie. Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, fizycznych, podatku od towarów i usług. Szkoleniowiec, autorka wielu publikacji książkowych i komentarzy podatkowych.

Inne wpisy:

Fundacja rodzinna czy będzie nowym sposobem na optymalizację podatkową?
Rozliczenie składki zdrowotnej tylko do 22 maja 2023 roku, a wnioskowanie o jej zwrot do 1 czerwca 2023 roku.
Obowiązki podatników na gruncie VAT związane z likwidacją firmy uregulowano w rozdziale 4 ustawy o VAT – czy znasz je wszystkie?
Wynagrodzenie zarządu bez składki zdrowotnej - czy to możliwe?
Koszty materiałów prototypów a ulga B+R. Czy faktura z portalu społecznościowego może być podstawą do odliczenia podatków? Wypłata zysków ze spółki komandytowej – czy będzie podlegać opodatkowaniu PIT?