Rozliczenie na gruncie VAT prezentów przekazywanych pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Okres świąteczny zbliża się do nas wielkimi krokami. Pomimo szalejącej w kraju inflacji oraz słabnącej gospodarki i zbliżającej się recesji, wielu pracodawców zdecyduje się, jak co roku, przekazać swoim pracownikom upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Jak rozliczyć na gruncie VAT ową czynność? Czy wydanie upominków objęte będzie podatkiem VAT? Czy od zakupu prezentów pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Jak wynika z  art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnik może potrącić podatek naliczony dokonując zakupu towarów i usług, pod warunkiem względem danego wydatku nie obowiązuje ustawowy zakaz odliczania podatku naliczonego na podstawie przepisu art. 88 ust. 1 ustawy o VAT.

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Artykuł napisany przez:

Jolanta Kica

Doradca podatkowy, absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Aplikant radcowski oraz doradca podatkowy. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wydawnictwem Wolters Kluwer (Vademecum Doradcy Podatkowego, Vademecum Głównego Księgowego). Trener z zakresu podatków i księgowości.

Inne wpisy:

Obligatoryjne opodatkowanie od 2023r. przychodów z tzw. najmu prywatnego nieruchomości, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Rozliczenie na gruncie VAT prezentów przekazywanych pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Estoński CIT - zmiany wraz z Polskim ładem
Status rolnika ryczałtowego przy wykonywaniu działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakup samochodu ciężarowego a prawo do pełnego odliczenia VAT od uiszczonej zaliczki na poczet umowy sprzedaży.