W tym wpisie przeczytasz:
- Prezenty dla pracowników – ocena organów podatkowych
- Drobne upominki rzeczowe dla pracownika – stanowisko Dyrektora KIS
- Upominki dla pracowników a koszty uzyskania przychodów – stanowisko Dyrektora KIS
- Kosze prezentowe (prezenty) dla pracowników a koszty uzyskania przychodów
- Przychody pracownika
- Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4.08.2021 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.407.2021.2.MG
- Podsumowanie
- Co to oznacza dla Ciebie i Twojej organizacji?
Przedsiębiorcy z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazują swoim kontrahentom oraz pracownikom upominki świąteczne. Nie wszyscy są jednak świadomi wielu występujących w tej materii ograniczeń. Warto zatem przyjrzeć się, jakie skutki podatkowe mogą mieć upominki świąteczne dla kontrahentów oraz jak kształtuje się najnowsza linia interpretacyjna w tym zakresie.
Prezenty dla pracowników – ocena organów podatkowych
Dotychczas zaobserwować można w tym zakresie dwa podejścia organów podatkowych. Prezenty:
- są kosztem uzyskania przychodów lub są kosztami reprezentacji,
- podlegają opodatkowaniu PIT (po stronie pracownika) lub są darowizną i nie podlegają opodatkowaniu.
Obecnie organy podatkowe uznają, że prezenty czy upominki przekazywane pracownikom lub dzieciom pracowników z różnych okazji (np. świąt, Dnia Dziecka, narodzin dziecka czy ślubu pracownika), które nie są formą dodatkowego wynagrodzenia (gratyfikacji za wykonaną pracę), stanowią darowiznę. W konsekwencji przekazanie ww. prezentów czy upominków nie podlega przepisom o PIT.
Drobne upominki rzeczowe dla pracownika – stanowisko Dyrektora KIS
Dyrektor KIS m.in. w interpretacjach indywidualnych z 23 lutego 2024 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1141.2023.1.JK3) oraz z 14 lutego 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.39.2024.2.DJ) stwierdził, że w przypadku świadczeń w postaci drobnych upominków rzeczowych dla pracowników z okazji Świąt, Dnia Dziecka, czy okoliczności takich jak narodziny dziecka, ślub pracownika, które przede wszystkim nie stanowią dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę, Dyrektor KIS uznaje (również w świetle powołanego orzeczenia TK), że ich otrzymanie nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Należy zaznaczyć, że jeszcze nie tak dawno (lata 2021 -2023) organy podatkowe uznawały, iż pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy w związku z otrzymaniem m.in. paczki świątecznej. Tak uznał przykładowo Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2021 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.407.2021.2.MG.
Upominki dla pracowników a koszty uzyskania przychodów – stanowisko Dyrektora KIS
W zakresie kosztów uzyskania przychodów Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 18 kwietnia 2024 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.57.2024.4.DK) stwierdził, że wydatki poniesione na upominki dla pracowników m.in. z okazji Dnia Kobiet, Świąt Bożego Narodzenia, mikołajek, czy okoliczności takich jak narodziny dziecka, ślub, jubileusz stażu pracy, odejście na emeryturę, przekazywane jako forma gratulacji, uznania, uczczenia powszechnie przyjętego święta, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Kosze prezentowe (prezenty) dla pracowników a koszty uzyskania przychodów
W interpretacji z dnia 16.06.2021 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.89.2021.3.PD) przedsiębiorca zadał m.in. pytanie czy może ująć w kosztach podatkowych kosze prezentowe dla pracowników, w których znajdzie się np.: kubek, notes, list, miód, plecak i wino.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że taki wydatek może się znaleźć w kosztach, za wyjątkiem wina, które jest kosztem reprezentacji. Jednak tylko wydatki na prezenty przekazane osobom zatrudnionym na umowę o pracę znajdą się w kosztach. Z kosztów będą wyłączone wydatki na zakup prezentów dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie.
Przychody pracownika
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem pracownika jest m.in. wartość pieniężna świadczeń w naturze. Takim świadczeniem będą prezenty świąteczne. Oznacza to, że pracodawca powinien uwzględnić w przychodach do opodatkowania wartość przekazanego prezentu.
Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4.08.2021 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.407.2021.2.MG
Przykładem niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej prezentów świątecznych może być interpretacja indywidualna, w treści której organ podatkowy uznał, że
„(…) po stronie pracowników, w związku z przekazaniem przez Spółkę paczek świątecznych o określonej wartości, finansowanych ze środków obrotowych Spółki, dochodzi do powstania przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym na Spółce ciążą obowiązki płatnika, określone w cytowanych powyżej art. 31 i 38 ww. ustawy”.
Podsumowanie
Tematyka prezentów i upominków dla pracowników od lat wzbudza wiele kontrowersji. Dość często zmieniające się na niekorzyść podatnika podejście organów podatkowych nie napawa optymizmem. Pozostaje nam dorzucić do listy życzeń świątecznych marzenie o ugruntowanej, jednolitej linii interpretacyjnej organów podatkowych oraz orzeczeń sądów administracyjnych.
Co to oznacza dla Ciebie i Twojej organizacji?
- Prezenty rzeczowe dla pracowników, które nie są formą gratyfikacji za pracę, obecnie nie są uznawane za przychód pracownika i nie podlegają PIT.
- Wydatki na prezenty dla pracowników z okazji świąt czy innych okoliczności mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie są to koszty reprezentacji oraz pod warunkiem, że obdarowany jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
- Uważaj na klasyfikację prezentów dla kontrahentów, aby unikać zaliczenia ich do kosztów reprezentacji.
- Uwzględnij w przychodach do opodatkowania wartość prezentów świątecznych – wyłącznie gdy spełniają one kryteria świadczeń w naturze.
- Regularnie śledź interpretacje podatkowe, aby być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się regulacjami i linią orzecznictwa.