Podwyższenie limitu dla przychodów najmu u małżonków, opodatkowanych 8,5% stawką ryczałtu – praktyczne problemy podatników.

Przychody osiągane z tzw. najmu prywatnego, objęte są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 100.000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad tę kwotę. Tak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.).

Do końca czerwca 2023 r. limit w wysokości 100.000 zł. odnosił się także do sumy przychodów z najmu osiąganych przez małżonków, bez względu na łączący tych małżonków ustrój majątkowy oraz to, czy jeden, czy też oboje osiągają przychody odpłatnego oddawania do używania różnych rzeczy.

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Artykuł napisany przez:

Patrycja Kubiesa

Doradca podatkowy wpisana na listę pod numerem 13829. Członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Wydziale zarządzania AGH w Krakowie. Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, fizycznych, podatku od towarów i usług. Szkoleniowiec, autorka wielu publikacji książkowych i komentarzy podatkowych.

Inne wpisy:

Raportowanie schematów podatkowych, ceny transferowe oraz ulga IP-BOX – czy jesteś na bieżąco z przepisami?
KSeF – czy warto już wdrażać?
Podatek od czynności cywilnoprawnych znika - czy na pewno?
Podwyższenie limitu dla przychodów najmu u małżonków, opodatkowanych 8,5% stawką ryczałtu - praktyczne problemy podatników.
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za rok 2022, ulga za działalność badawczo-rozwojową oraz zmiana limitu do zastosowania ryczałtu dla małżonków – czy jesteś ze wszystkim na bieżąco?