Podatek od czynności cywilnoprawnych znika – czy na pewno?

W mediach ostatnimi czasy pojawiło się wiele artykułów związanych z brakiem PCC na pierwsze mieszkanie. Prawdą jest 1 lipca 2023 roku wszedł w życie pakiet SLIM VAT 3.0 w ramach którego dokonano zmian także w PCC. Dla kogo faktycznie znika PCC? Właśnie o tym w dzisiejszym artykule.

 

Podatek PCC, czyli kto go płaci?

Podatnicy najczęściej kojarzą ten podatek z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym. Często spotkać się można z takim podsumowaniem: jak kupujesz od dewelopera płacisz VAT, a jak na rynku wtórnym to PCC. Jest to jednak daleko idące uproszczenie i nie w każdej sytuacji prawdziwe. Faktycznie, w sytuacji, kiedy transakcja nabycia mieszkania jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, wtedy PCC nie występuje do zapłaty.  

Jak wyglądają natomiast przepisy po zmianach od 1 lipca 2023 roku?

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Artykuł napisany przez:

Patrycja Kubiesa

Doradca podatkowy wpisana na listę pod numerem 13829. Członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Wydziale zarządzania AGH w Krakowie. Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, fizycznych, podatku od towarów i usług. Szkoleniowiec, autorka wielu publikacji książkowych i komentarzy podatkowych.

Inne wpisy:

Raportowanie schematów podatkowych, ceny transferowe oraz ulga IP-BOX – czy jesteś na bieżąco z przepisami?
KSeF – czy warto już wdrażać?
Podatek od czynności cywilnoprawnych znika - czy na pewno?
Podwyższenie limitu dla przychodów najmu u małżonków, opodatkowanych 8,5% stawką ryczałtu - praktyczne problemy podatników.
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za rok 2022, ulga za działalność badawczo-rozwojową oraz zmiana limitu do zastosowania ryczałtu dla małżonków – czy jesteś ze wszystkim na bieżąco?