Mniej obowiązków dokumentacyjnych dla firm, które mają zainstalowane panele fotowoltaiczne od stycznia 2023 roku?

Fotowoltaika od kilku lat zdecydowanie cieszy się ogromną popularnością. Wysokie ceny energii, niepewność ich dostaw powoduje, że wiele osób prywatnych, ale także przedsiębiorstw myśli o własnej produkcji. Po stronie przedsiębiorców posiadanie paneli fotowoltaicznych nawet w małych instalacjach powodowało jednak szereg obowiązków dokumentacyjnych, które nie każdego zadowalały.

Kogo dotyczy podatek akcyzowy w przypadku fotowoltaiki?

Podatek akcyzowy płacony jest m.in. 

  • w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu, w tym również przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, który wyprodukował tę energię,
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.


Jakie obowiązki czekają na przedsiębiorców z panelami fotowoltaicznymi?

Podatek akcyzowy wiąże się z koniecznością:

  1. rejestracji dla celów tego podatku
  2. składania deklaracji podatkowych
  3. zapłaty podatku akcyzowego
  4. prowadzenia ewidencji energii elektrycznej


Istnieje jednak coraz więcej zwolnień i ułatwień dla podatników, a niektóre z nich weszły
w życie od 1 stycznia 2023 roku.


Obowiązek 1: Rejestracja dla celów podatku akcyzowego

Podatnicy podatku akcyzowego, którzy zamierzają wykonywać czynności opodatkowane podatkiem akcyzowym są zobowiązani do zarejestrowania się za pośrednictwem platformy PUESC do podatku akcyzowego. Obowiązek rejestracyjny ten jednakże nie dotyczy podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Przykład 1:

Pani Agnieszka prowadzi salon kosmetyczny i zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 80KW. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego w związku z posiadaną instalacją fotowoltaiczną o mocy do 1MW, a tym samym pani Agnieszka nie ma obowiązku rejestracji dla celów podatku akcyzowego ponieważ:

  1. instalacja Pani Agnieszki jest do 1 MW
  2. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego, a zatem formalnie rzecz biorcą ujmuje się to jako spełnienie warunku, że została zapłacona akcyza w należnej wysokości (ponieważ nie wystąpiła do zapłaty)

 

Zwolnienie w podatku akcyzowym

Zgodnie z §  5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. 

Z tego powodu podatnicy, którzy posiadają panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną i zużywają ją na swoje potrzeby zwolnione są z obowiązku zapłacenia podatku akcyzowego. 

Przykład 2:

Pani Agnieszka prowadzi salon kosmetyczny i zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 80KW. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego w związku z posiadaną instalacją fotowoltaiczną o mocy do 1MW, ponieważ produkuje energię elektryczną i zużywa je na potrzeby własne. Pani Agnieszka może skorzystać ze zwolnienia na podstawie §  5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Ewidencja energii elektrycznej

Kolejnym obowiązkiem, jaki mają podatnicy podatku akcyzowego w zakresie podatku akcyzowego jest prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej. Od 1 stycznia 2023 roku wprowadzono brak obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej
w przypadku podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. 

Przykład 3:

Pani Agnieszka prowadzi salon kosmetyczny i zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 80KW. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego w związku z posiadaną instalacją fotowoltaiczną o mocy do 1MW, a tym samym pani Agnieszka nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji energii elektrycznej,  ponieważ:

  1. instalacja Pani Agnieszki jest do 1 MW
  2. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego, a zatem formalnie rzecz biorcą ujmuje się to jako spełnienie warunku, że została zapłacona akcyza w należnej wysokości ( ponieważ nie wystąpiła do zapłaty)


Deklaracje na podatek akcyzowy

Podatnik jest także zobowiązany do składania deklaracji na podatek akcyzowy w przypadku, gdy produkuje energię elektryczną i zużywa ją na potrzeby własne. Obowiązek ten nie dotyczy podmiotów produkujących energię elektryczną w zakresie zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez ten podmiot z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Przykład 4:

Pani Agnieszka prowadzi salon kosmetyczny i zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 80KW. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego w związku z posiadaną instalacją fotowoltaiczną o mocy do 1MW, a tym samym pani Agnieszka nie ma obowiązku składania deklaracji na podatek akcyzowy w zakresie zużycia energii elektrycznej,  ponieważ:

  1. instalacja Pani Agnieszki jest do 1 MW
  2. Pani Agnieszka korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego, a zatem formalnie rzecz biorcą ujmuje się to jako spełnienie warunku, że została zapłacona akcyza w należnej wysokości ( ponieważ nie wystąpiła do zapłaty)

 

 

Podstawa prawna:

Art. 16 ustawy o podatku akcyzowym

Art. 9 ustawy o podatku akcyzowym

Art. 138h ustawy o podatku akcyzowym

Art. 24, 24e ustawy o podatku akcyzowym

  • 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego

Artykuł napisany przez:

Patrycja Kubiesa

Doradca podatkowy, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, szkoleniowiec, autorka wielu opracowań i artykułów w uznanych firmach i wydawnictwach w Polsce.

Krajowy minimalny podatek CIT - już niedługo pierwsze rozliczenie
Rozliczanie prezentów świątecznych w świetle interpretacji organów podatkowych
Bony podarunkowe dla pracowników – zasady opodatkowania, oskładkowania i księgowania
Świadczenia rzeczowe dla pracowników - kiedy stają się przychodem i jak je rozliczyć?

Kurs VAT od Podstaw

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez doradcę podatkowego.