Bony podarunkowe dla pracowników – zasady opodatkowania, oskładkowania i księgowania

Artykuł napisany przez:

Patrycja Kubiesa

Doradca podatkowy, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, szkoleniowiec, autorka wielu opracowań i artykułów w uznanych firmach i wydawnictwach w Polsce.

Okres świąteczny to czas, w którym firmy często decydują się na przekazanie bonów świątecznych dla pracowników. Bony te pozwalają pracownikom na dokonanie zakupu towarów czy usług w określonych miejscach. Nabycie przez pracodawcę bonów następuje na podstawie noty obciążeniowej dokumentującej wartość nabytych bonów. Wynika to z faktu, iż wraz z bonami nie dochodzi do dostawy towaru czy świadczenia usług.

Warto więc znać kluczowe zasady dotyczące opodatkowania, oskładkowania oraz księgowania kart podarunkowych dla pracowników. Istotny jest fakt, iż skutki podatkowe przekazania bonów pracownikom zależne będą od źródła finansowania zakupu bonów.

Opodatkowanie kart podarunkowych

Bony finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)

Pracodawca może posiadać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Świadczenia finansowane z niego powinny uwzględniać sytuację życiową, rodzinną i materialną pracownika. W przypadku przekazywania świadczenia z ZFŚS zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia do kwoty 1 000 zł rocznie na pracownika. Co jest jednak istotne, bony podarunkowe uprawniające do wymiany na towary lub usługi nie korzystają z tego zwolnienia.

Bony finansowane ze środków obrotowych pracodawcy

Karty podarunkowe finansowane bezpośrednio ze środków obrotowych firmy traktowane są jako dodatkowy przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

Składki ZUS

Bony finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)

Świadczenia finansowane z ZFŚS, w tym również bony podarunkowe, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pod warunkiem zachowania kryteriów socjalnych przy ich przyznawaniu.

Bony finansowane ze środków obrotowych pracodawcy

Wartość kart podarunkowych finansowanych ze środków obrotowych firmy podlega oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

Koszt uzyskania przychodu ze względu na nabycie bonów podarunkowych

Bony finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)

Wydatki na karty podarunkowe finansowane z ZFŚS ujmuje się jako wykorzystanie środków funduszu socjalnego. Wartość takich kart nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla pracodawcy, jednakże odpis na ZFŚŚ stanowi koszt uzyskania przychodu.

Bony finansowane ze środków obrotowych pracodawcy

Wartość kart podarunkowych finansowanych ze środków obrotowych stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Bony podarunkowe a podatek VAT

Bony jednego przeznaczenia (SPV)

Jeśli w momencie wydania karty znane jest miejsce opodatkowania oraz stawka VAT dla towarów lub usług, na które karta może być wymieniona, obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie wydania karty.

Bony różnego przeznaczenia (MPV)

W przypadku, gdy karta może być wymieniona na różne towary lub usługi o różnych stawkach VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji karty, czyli dostawy towarów lub świadczenia usług.

Co to oznacza dla Ciebie i Twojej firmy?
  • Zwróć szczególną uwagę na właściwe rozliczenie podatkowe, oskładkowanie oraz księgowanie tych świadczeń.
  • Wybór źródła finansowania (ZFŚS czy środki obrotowe) bezpośrednio wpływa na zakres obowiązków podatkowych i składkowych.
  • Nieprawidłowe zakwalifikowanie takiego świadczenia może skutkować koniecznością zapłaty zaległych składek na ZUS czy podatku dochodowego wraz z odsetkami.
  • Kluczowe jest zapewnienie zgodności z przepisami, co często wymaga dodatkowej pracy administracyjnej i konsultacji z działem finansowym, kadrowym lub doradcą podatkowym.
Bony podarunkowe dla pracowników – zasady opodatkowania, oskładkowania i księgowania
Świadczenia rzeczowe dla pracowników - kiedy stają się przychodem i jak je rozliczyć?
Udział biegłego rewidenta w spisie z natury
JPK CIT – jak się przygotować na nowy obowiązek podatników CIT?

Kurs VAT od Podstaw

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez doradcę podatkowego.