JPK CIT – jak się przygotować na nowy obowiązek podatników CIT?

Artykuł napisany przez:

Iwona Biernat - Baran

Doktor nauk prawnych, doradca podatkowy (nr wpisu 12273). Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe związane z prawem podatkowym. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Jest również trenerem z zakresu podatku od towarów i usług (VAT), Ordynacji podatkowej oraz nowoczesnych technologii w podatkach. Jest autorką publikacji z zakresu prawa podatkowego oraz organizatorem i uczestnikiem wielu konferencji naukowych, na których prezentuje tematy związane z prawem podatkowym. Prezes Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Przewodnicząca Kolegium Redakcyjnego Wydawnictw KIDP, Redaktor Naczelna Wydawnictw KIDP.

Zgodnie z brzmieniem ustawy o CIT, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. co roku podatnicy CIT będą musieli złożyć JPK CIT. Termin na to wyznaczony jest taki sam, jak termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8. Oznacza to, że trzeba to zrobić w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

JPK CIT – od kiedy obowiązuje?

Od kiedy przedsiębiorcy muszą przygotować się na zmiany w raportowaniu? Ustawodawca przewidział trzy terminy zróżnicowane ze względu na wysokość przychodów i status czynnego podatnika VAT:

  • podatnicy CIT, których przychody przekraczają 50 mln euro – wysyłka danych za 2025 rok,
  • podatnicy CIT zobowiązani do wysyłki plików JPK_VAT – wysyłka danych za 2026 rok,
  • pozostali podatnicy CIT – wysyłka danych za 2027 rok.

Jakie są obowiązki podatników CIT w praktyce?

U podatników CIT, których przychody przekraczają równowartość 50 mln euro wyrażoną w walucie krajowej pierwsza wysyłka pliku JPK_CIT będzie miała miejsce dopiero w 2026 roku. Jednak pliku muszą znaleźć się dane z ksiąg rachunkowych za 2025 rok.

Jeśli u przedsiębiorcy, który przekracza 50 mln euro przychodu, rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym to zgodnie z przepisami JPK-CIT będzie musiał złożyć za rok obrotowy, który zaczyna się po 31 grudnia 2024 roku.

Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku przedsiębiorców, którzy muszą zacząć raportowanie w kolejnych ustawowych terminach. Czynni podatnicy VAT, którzy są płatnikami CIT będą składać JPK-CIT za rok obrotowy zaczynający się po 31 grudnia 2025 roku, a pozostali podatnicy CIT za rok obrotowy zaczynający się po 31 grudnia 2026 roku.

JPK CIT – co oznacza?

JPK CIT to ustandaryzowany plik w formacie XML, stanowiący nowe narzędzie raportowania, za pomocą którego podmioty odprowadzające podatek dochodowy, będą przesyłać do urzędu skarbowego dane z ksiąg rachunkowych. JPK_CIT składa się z dwóch plików: JPK_KR_PD (dane z ksiąg rachunkowych) oraz JPK_ST_KR (dane o środkach trwałych i wartościach niematerialnych i prawnych). Obowiązek raportowania w tej formie nałożono w pierwszej kolejności na największych podatników oraz grupy kapitałowe. W niedalekiej przyszłości z takiego rozwiązania będą jednak korzystać także pozostałe podmioty. Choć pierwsza wysyłka plików JPK CIT będzie miała miejsce dopiero w pierwszym kwartale 2026 roku, to jednak firmy podlegające obowiązkowi raportowania JPK CIT, już teraz powinny pomyśleć o wdrożeniu odpowiednich rozwiązań. Wchodzące w życie 1 stycznia 2025 r. przepisy wskazują bowiem, że już od początku roku obrotowego podatnicy CIT muszą prowadzić księgi rachunkowe przy użyciu programów finansowo-księgowych dostosowanych do nowych wymagań.

Cel wprowadzenia JPK CIT

Zmiany w przepisach mają pozwalać na automatyzację kontroli i weryfikacji rozliczeń podatku dochodowego.  Nowa struktura pliku zwiększa także zakres informacji, jakie na temat podatników CIT, będzie gromadzić administracja podatkowa. To z kolei ma umożliwiać skuteczniejsze typowanie podmiotów, wobec których fiskus będzie wszczynał kontrolę. 

Podatnicy CIT, którzy przekraczają 50 mln euro obrotu powinni jak najszybciej pomyśleć o konieczności dostosowania używanych systemów księgowych do obowiązkowego raportowania JPK-CIT, z uwagi na fakt, że ilość przesyłanych danych będzie spora. Zasadne wydaje się wcześniejsze upewnienie, że nie napotkamy na problemy techniczne i wszystko przebiegnie bez problemu.

Co te zmiany oznaczają dla Ciebie i Twojej firmy?

  • Potrzebę dostosowania programów finansowo – księgowych do nowych rozwiązań informatycznych, jakim jest JPK CIT.
  • Mapowanie kont księgowych poprzez prawidłowe powiązanie ich z odpowiednimi znacznikami.
JPK CIT – jak się przygotować na nowy obowiązek podatników CIT?
Kasowy PIT 2025 – na czym polega zmiana i dla kogo będzie korzystna?
Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 r.
Najnowsze orzecznictwo sądowo–administracyjne w zakresie kosztów, przychodów oraz ulg podatkowych

Kurs VAT od Podstaw

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez doradcę podatkowego.