W najnowszym wydaniu newslettera podatkowego zwiększysz swoją wiedzę na temat grup VAT. Pierwotnie zmiany dotyczące tego rozwiązania miały wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.
Już od kilku lat z niecierpliwością czeka na nie wielu przedsiębiorców. Trwają jednak prace legislacyjne, które mają na celu odroczenie wejścia w życie tego procesu z uwagi na brak przygotowania po stronie Ministerstwa Finansów do prawidłowego funkcjonowania grup VAT.
W naszym newsletterze dowiesz się:
1. Dla kogo jest to rozwiązanie? Jak je utworzyć?
Kiedy mowa o grupie VAT, rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT.
2. Jakie podmioty mogą być w grupie VAT?
Do grupy VAT mogą należeć grupy podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowane jako podatnik podatku VAT.
Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących bądź zarządzających albo ponad 50% prawa do udziału w zysku każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
- przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter, lub
- rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
- członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
- prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
- organizują swoje działania całkowicie albo częściowo w porozumieniu.
3. Po co przedsiębiorcy mają tworzyć grupy VAT?
W przypadku podmiotów powiązanych często zdarza się fakturowanie swoich usług czy dostaw towarów wewnątrz grupy. Przykładem mogą być spółki budowlane bądź usługowe fakturujące swoje usługi do spółek celowych. W takich sytuacjach często zdarza się, że jedna spółka płaci podatek VAT należny, a następnie spółka celowa ma prawo jego np. zwrotu czy przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy. W celach poprawy płynności finansowej niektórych podmiotów w grupie można się zastanowić wtedy nad stworzeniem grupy VAT. W obrębie grupy VAT jest rozliczany zbiorczo wśród członków grupy VAT. Dodatkowo w obrębie grupy VAT, faktury są wystawiane bez VAT.
4. Jak zatem utworzyć grupę VAT?
Podmioty, które myślą o stworzeniu grupy muszą sporządzić umowę o utworzeniu grupy na piśmie. Umowa musi zawierać co najmniej:
- nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
- dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
- wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
- dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
- wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.
Nabycie statusu grupy VAT następuje z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu, ale nie wcześniej niż z dokonaniem rejestracji w ramach zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie z tym dniem wykreśla się członka grupy VAT z rejestru jako indywidualnego podatnika VAT, a wpisana zostaje do wykazu podatników VAT grupa VAT. Utworzenie grupy jest na okres minimum 3 lat.
5. W ilu grupach można być?
Podmiot nie może być w więcej niż jednej grupie VAT, a z kolei grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.