Jak nie dać się stresowi pracując w księgowości?

Bycie księgowym jest stresującą pracą, ponieważ długie godziny spędza się na liczeniu i  zarządzaniu finansami. Presja związana z dotrzymywaniem terminów i zapewnieniem dokładności może szybko zebrać swoje żniwo, prowadząc do wypalenia zawodowego i spadku wydajności. Odpowiednie strategie i techniki pozwalają opanować stres związany z pracą w tym zawodzie. Warto wiedzieć jak zredukować jego poziom i poznać narzędzia, które pozwolą Ci zachować spokój i  produktywność, dzięki czemu będziesz mógł efektywnie wykonywać swoja pracę i cieszyć się równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. 

Zarządzanie stresem jest ważne dla wszystkich osób, ale szczególnie dla księgowych, ponieważ stres może mieć wpływ na Twoje zdrowie i wydajność. Kiedy jesteś zestresowany, Twoje ciało uwalnia substancje chemiczne, które wpływają na nastrój, pamięć i układ odpornościowy. Księgowość jest zawodem bardzo zorientowanym na szczegóły, gdyż wymaga dużej uwagi do procesu i liczb. Stres w  miejscu pracy stanowi powszechny problem i może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem, takich jak nadciśnienie, depresja, lęk, a nawet choroby serca. Ponadto, gdy jesteś zestresowany, trudniej skoncentrować się  na wykonywanych zadaniach. Może to spowodować popełnienie błędów i wiązać się z narażeniem firmy na wydatki dotyczące korekty nieprawidłowości. Sprawi to, że poczujesz się jeszcze bardziej zestresowany.

Łatwo rozpoznać okresy stresu, zwracając uwagę na następujące objawy. Obejmują one: 

 • przyspieszone bicie serca,
 • uczucie napięcia lub niepokoju,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • trudności z zasypianiem lub bezsenność ,
 • problemy ze skupieniem się lub koncentracją,
 • nudności, problemy trawienne – uderzenia gorąca,
 • bóle głowy lub migreny.

Chcesz wiedzieć jak zarządzać poziomem swojego stresu? Warto wdrożyć w życie pewne zasady, które znacząco ułatwią Ci funkcjonowanie w miejscu pracy i podniosą jakość życia. Powinieneś przede wszystkim:  • Wyznaczyć sobie realistyczne cele

Ludzie sukcesu mają zazwyczaj jedną wspólną cechę: wyznaczają sobie cele. Może to pomóc Ci uniknąć stresu. Zacznij od oceny swojego zestawu umiejętności. W czym jesteś dobry? W czym nie jesteś dobry? Po dokonaniu tej oceny możesz zacząć wyznaczać cele, które są bardziej dopasowane do Twoich mocnych stron, a mniej do słabych. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem, spróbuj przeczytać kilka książek na ten temat. Odpowiednie wskazówki mogą pomóc Ci stworzyć właściwy plan działania. 

 • Robić regularne przerwy podczas pracy 

Niestety, korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z robienia regularnych przerw nie zawsze są uznawane. Jednakże badania pokazują, że może to znacznie zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i  zwiększyć produktywność. Dokładna długość przerwy i jej częstotliwość będzie zależała od Twojej pracy, zestawu umiejętności i zdrowia psychicznego, ale powinieneś starać się regularnie przerywać pracę na odpoczynek trwający co najmniej 10 minut. Jeśli masz problemy z częstym robieniem przerw, spróbuj zaplanować je w swoim kalendarzu. W ten sposób będziesz w stanie zmniejszyć ilość odczuwanego stresu. Możesz także spróbować włączyć do swojego dnia pracy przyrodę. Natura nie tylko ma działanie uspokajające, ale może również pomóc Ci się lepiej skupić. Na przykład, słuchanie dźwięku deszczu podczas pracy z pewnością ułatwi Ci skoncentrowanie się na zadaniach.

 • Ustalić priorytety zadań

Księgowość jest ze swej natury zawodem nastawionym na priorytety. Jednak większość z nas będzie miała długie listy rzeczy do zrobienia. Kiedy nie ustalasz priorytetów swoich zadań, możesz czuć się przytłoczony i zestresowany. Posiadanie listy pilnych zadań może być pomocne i pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu. Niektórzy ludzie wolą używać arkusza kalkulacyjnego do ustalania priorytetów, podczas gdy inni wolą pióro i papier. Bez względu na to, którą metodę preferujesz, upewnij się, że ustalasz priorytety swojej listy rzeczy do zrobienia według ważności. 

 • Delegować zadania, kiedy to możliwe

Podczas gdy wszyscy czujemy presję, by wykonać jak najwięcej zadań, nie ma powodu, by brać na siebie obowiązki, które inni mogą wykonać równie dobrze lub lepiej. Jeśli zmagasz się z terminami, kuszące może być pracowanie przez całą noc, aby nadrobić zaległości, jednakże doprowadzanie się do stanu wyczerpania to zawsze zły pomysł. Kiedy to możliwe, deleguj zadania innym. Pomoże to zmniejszyć ilość stresu, który odczuwasz. Rozdzielając obowiązki, upewnij się, że delegujesz je tym, którzy wykonają dobrą pracę. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie sprawdzić i upewnić się, że wykonane obowiązki spełniają Twoje standardy.

 • Zachować pozytywne nastawienie

Księgowość stanowi ścieżkę kariery, która wymaga dbałości o szczegóły, dużo cierpliwości i ogromnej ilości energii psychicznej. Jak wszyscy wiemy, kosztuje to sporo stresu. Kiedy czujesz się przytłoczony, pomocne może być skupienie się na rzeczach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Niezależnie od tego, czy jest to hobby, czy coś tak prostego jak filiżanka kawy z przyjacielem, aktywna praca nad utrzymaniem pozytywnego nastawienia pomoże Ci utrzymać pozytywną energię i nabrać sił do dalszego działania. 

 • Ćwiczyć i jeść zdrowo

Kiedy czujesz się zestresowany, to o wiele łatwiej zwrócić się w stronę słodyczy i kofeiny. Jest to zła droga, a tego rodzaju przekąski dodają energii na  krótki okres czasu. Prowadzą także do złych nawyków żywieniowych, dlatego kiedy czujesz się przytłoczony lub zestresowany, spróbuj poćwiczyć. Nawet kilka minut ruchu jest w stanie obniżyć poziom stresu. Możesz także skorzystać z aromaterapii, gdyż ona również skutecznie obniża jego poziom.

 • W razie potrzeby szukać wsparcia

Księgowość to wymagający zawód. Jeśli zauważysz, że zmagasz się ze stresem i/lub problemami ze zdrowiem psychicznym, pomocne może być uzyskanie wsparcia. Istnieje wiele różnych opcji, w tym terapia, grupy wsparcia i zasoby internetowe. Najlepszy wybór będzie zależał od Twoich potrzeb, ale warto zbadać wszystkie opcje. Istnieje wiele różnych sposobów na uniknięcie stresu podczas pracy w  księgowości, dlatego – gdy trzeba – daj sobie pomóc.

Stres jest normalną częścią życia, ale może szybko stać się problemem, gdy zakłóca codzienne czynności. Szczególnie często występuje on w księgowości. Warto więc zaznajomić się z różnymi przyczynami stresu. Należy także wdrożyć w życie sposoby na obniżenie jego poziomu. Długie godziny pracy, napięte terminy i pozornie niekończący się strumień papierkowej roboty mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że to Ty musisz zadbać o swoje dobre samopoczucie i własne zdrowie. Z prawym umysłem będziesz miał nas sobą kontrolę, a Twoja wydajność pracy będzie na wysokim poziomie.

Inne wpisy:

Zatrudnianie Pracowników Sezonowych: Kluczowe Wskazówki i Najlepsze Praktyki
Sztuka skutecznej komunikacji w biznesie: Klucze do efektywnego porozumiewania się
Zdrowie psychiczne w erze cyfrowej- jak radzić sobie z przeciążeniem informacyjnym
Nabór wniosków z KFS 2023: Jak aplikować i kto może skorzystać ze środków?
Jak planować rozwój po przejściu na emeryturę?