Dywidendy w Estońskim CIT

Podatnicy, którzy zdecydowali się na wybór ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) najczęściej wybierają ten system z uwagi na brak bieżącego opodatkowania i jego odroczenie. Warto w związku z tym wiedzieć już w obecnym czasie, jak rodzaj podjętych podczas zgromadzeń wspólników uchwał zatwierdzających sprawozdanie finansowe, wpływa na opodatkowanie w systemie estońskiego CIT.

Wypłata dywidendy na Estońskim CIT

W przypadku podjęcia przez wspólników spółki na estońskim CIT uchwały o wypłacie dywidendy, spółka zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego. Jak wskazuje bowiem art. 28m ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

  • do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,
  • na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

Wysokość podatku od dywidendy w Estońskim CIT

Wysokość podatku uzależniona jest od dwóch czynników:

  • kwoty dywidendy,
  • stosowanej stawki podatku estońskiego.

Podatnicy stosujący zasady estońskiego CIT mogą korzystać z dwóch stawek CIT, to jest 10% lub 20%.

  • Stawka 10% dotyczy podatników rozpoczynających działalność oraz małych podatników.
  • Dla pozostałych podatników obowiązującą stawką jest 20%.

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat – do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Przykład 1 – brak wypłat dywidendy

Spółka jest na estońskim CIT od 01.01.2024 roku. W kwietniu 2025 roku wspólnicy zatwierdzają sprawozdanie finansowe za rok 2024. Podczas zgromadzenia decydują o braku wypłat dywidendy i przekazaniu wszystkich środków na kapitał zapasowy.

W takiej sytuacji nie powstaje dochód do opodatkowania estońskim CIT.

Przykład 2 – wypłata konkretnej kwoty dywidendy

Spółka jest na estońskim CIT od 01.01.2024 roku. W kwietniu 2025 roku wspólnicy zatwierdzają sprawozdanie finansowe za rok 2024. Podczas zgromadzenia decydują o wypłacie dywidendy w wysokości 2 mln zł.

W takiej sytuacji powstaje dochód do opodatkowania estońskim CIT w wysokości 2 mln zł.

Podatek dywidendowy

W przypadku wypłaty dywidendy, spółka odprowadza także za wspólników podatek dywidendowy, z uwzględnieniem przypadającego dla takich wspólnik odliczeniem estońskiego CIT. Jak wskazuje bowiem art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki, osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

  • 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
  • 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeśli więc spółka stosuje 20% wspólnik może odliczyć 70% podatku estońskiego, a jeśli spółka stosuje 10% to wspólnik może odliczyć 90% tego podatku.

Sytuację obrazuje poniższa tabela.

Stawka CIT estońskiego

10%

20%

Zysk brutto na udziałowca

2 000 000,00

2 000 000,00

Estoński CIT 10% lub 20%

200 000,00

400 000,00

Wspólnik

2 000 000,00

2 000 000,00

Podatek 19%

380 000,00

380 000,00

Odliczenie podatku

180 000,00

280 000,00

Podatek dywidendowy do wpłaty

200 000,00

100 000,00

Netto

1 800 000,00

1 900 000,00

Suma obciążeń

400 000,00

500 000,00

Efektywne opodatkowanie

20,00%

25,00%

Terminy zapłaty podatków

Podatek dywidendowy jest odprowadzany przez wspólników do 20 dnia miesiąca następującego po wypłacie dywidendy. Z kolei podatek estoński spółka musi opłacić do końca trzeciego miesiąca po roku, w którym doszło do podjęcia uchwały.

Podsumowanie

Estoński CIT to coraz popularniejsze rozwiązanie dla podatników, którzy chcą odroczyć lub zminimalizować opodatkowanie. Niestety pojawia się jednak wiele trudności z możliwością jego stosowania, czy też innych aspektów jak np. ukryte zyski. Podjęcie decyzji o stosowaniu tego systemu nie powinno zatem być podejmowane zbyt pochopnie.

Co to oznacza dla Ciebie i Twojej organizacji?

  • Jeśli Twoja spółka działa w ramach estońskiego CIT, wypłata dywidendy skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.
  • Wysokość podatku zależy od wysokości dywidendy oraz zastosowanej stawki CIT.
  • Brak decyzji o wypłacie dywidendy (np. przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy) oznacza brak obowiązku podatkowego w ramach estońskiego CIT.
  • Wypłata dywidendy wiąże się również z obowiązkiem zapłaty podatku dywidendowego przez wspólników – z możliwością jego częściowego odliczenia.
  • Całkowite obciążenie podatkowe (CIT + podatek od dywidendy) wynosi efektywnie 20% lub 25%.
  • Spółka musi zapłacić podatek CIT do końca trzeciego miesiąca po roku, w którym podjęto uchwałę, a wspólnicy – podatek od dywidendy do 20. dnia miesiąca po jej wypłacie.

Artykuł napisany przez:

Patrycja Kubiesa

Doradca podatkowy, członek Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, szkoleniowiec, autorka wielu opracowań i artykułów w uznanych firmach i wydawnictwach w Polsce.

Dywidendy w Estońskim CIT
Definicja spółki nieruchomościowej i obowiązki związane z tym statusem
Nowa wersja rachunku zysków i strat w sprawozdaniu finansowym za rok 2024
Transakcje łańcuchowe w VAT – jak je prawidłowo rozliczać?

Kurs VAT od Podstaw

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez doradcę podatkowego.

Przejdź do treści