Wniosek o urlop rodzicielski wysłany smsem czyli postać elektroniczna po zmianach Kodeksu pracy od 26.04.2023 r.

Kurs Roztropnego Kadrowca - kadry od podstaw

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez byłego Inspektora Pracy.

Z dniem 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Oprócz wprowadzenia do prawa pracy m.in. urlopu opiekuńczego, zwolnienia z powodu siły wyższej, elastycznej organizacji pracy czy podniesienia o 9 tygodni wymiaru urlopu rodzicielskiego, nowelizacja upowszechniła postać elektroniczną wniosków, zgód i oświadczeń zaliczanych do dokumentacji pracowniczej. To rezultat dostosowania przepisów do cyfrowej rzeczywistości i uregulowania komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w mniej sformalizowany sposób likwidujący obciążenia biurokratyczne.  Warto wspomnieć, że postać elektroniczna pojawiła się w Kodeksie pracy po raz pierwszy od 01 stycznia 2017 r., kiedy weszła w życie nowelizacja art. 97 przewidująca możliwość złożenia przez pracownika wniosku o wydanie świadectwa pracy w postaci papierowej lub właśnie elektronicznej.

Artykuł dostępny jest dla zalogowanych. Jeśli nie widzisz całego artykułu, to kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestrować bezpłatne konto.

Anna Stokłosa

Specjalista prawa pracy, kadr oraz ochrony danych osobowych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Referent międzynarodowych konferencji naukowych. Właścicielka kancelarii specjalizującej się w zagadnieniach związanych z prawem pracy. Posiada bogate doświadczenie praktyczne, zarówno na etapie doradztwa, jak też w postępowaniach sądowych. Prowadzi procesy w sprawach z zakresu prawa pracy, reprezentując przede wszystkim przedsiębiorców. Doświadczony szkoleniowiec zagadnień związanych z problematyką zatrudnienia.

Czas pracy kierowców – czy wiesz jak go rozliczać?
Siła wyższa jako nowy rodzaj urlopu. Sprawdź, kiedy możesz z niego skorzystać
Nadgodziny: jak je skutecznie zorganizować?