PIT-2 – jakie zmiany czekają nas od 2023r. ?

Rok 2023 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czekają nas nowe zmiany podatkowe. W  aktualnym wydaniu newslettera dowiesz się co ulegnie modyfikacji. Poznasz wyjaśnienia organów podatkowych oraz zyskasz zasób cennych informacji. Zachęcamy do lektury! 

Wyjaśniając nowe zasady dotyczące oświadczeń PIT-2 obowiązujące od 2023 roku należy rozpocząć od zadania sobie pytania: czym jest PIT-2?  Deklaracja PIT-2 to formularz, który pracownik przedkłada pracodawcy. Pracownik oświadcza w nim, że wyraża zgodę na odliczenie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki złożonemu oświadczeniu nasz pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto z tytułu świadczenia pracy. Dlaczego? Jest to rezultat pomniejszania zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Barbara Pawełko-Czajka

Od kilkunastu lat jest trenerką oraz nauczycielką akademicką. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, kadr i płac, ubezpieczeń społecznych, zatrudniania obcokrajowców oraz z instrukcji kancelaryjnej, prowadzenia sekretariatu i ochrony danych osobowych zgodnie z RODO. Prowadziła szkolenia m. in. dla największego ecommerce na świecie, jednego z najbardziej innowacyjnych globalnych przedsiębiorstw produkcyjnych, czołowego polskiego koncernu multienergetycznego, jednostek samorządu terytorialnego oraz dla służb mundurowych.

Inne wpisy:

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika leczącego się na chorobę alkoholową?
Najbardziej elastyczny system czasu pracy
Praca zdalna – w jaki sposób będzie uregulowana od 2023 roku? Co już wiadomo na ten temat?
Kontrolowanie trzeźwości – czy wiesz, jak zmienią się przepisy w tym obszarze?
Związki zawodowe – co warto o nich wiedzieć?