Nowe regulacje dotyczące stażu pracy: wpływ zaliczania umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej na uprawnienia pracowników i koszty pracodawców

Wstęp

Pracodawca ma obowiązek weryfikacji stanów faktycznych dla stażu pracy oraz wykształcenia pracownika.
Te dwa czynniki wpływają na różne uprawnienia pracownicze, gdyż:

  • Staż zawodowy wpływa na uprawnienie dotyczące:
    • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
    • stażu pracy dla wysługi lat, dodatków stażowych wynikających z dodatkowych uprawnień pracowniczych stosowanych zazwyczaj w administracji publicznej,
    • nagród jubileuszowych,
    • stażu pracy we wskazanych zawodach lub zakładach pracy (specjalne dodatki pracownicze za pracę w warunkach szczególnych lub szkodliwych).
  • Poziom wykształcenia wpływa na uparwnienia dotyczące:
    • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
    • uprawnień zawodowych (wykonywania poszególnych zawodów i pełnienia różnych funkcji).

Wskazane powyżej informacje wynikają z obecnie obowiązującego stanu prawnego, natomiast wiemy już, że mają zostać wprowadzone zmiany w zakresie rozliczania stażu pracy.

 

Dodatkowe okresy wliczane do stażu pracy

Z informacji ze strony rządowej wynika, iż trwają prace (nie są to tylko pomysły) nad tym, aby pracodawcy do stażu pracy doliczali okresy wykonywania usług w ramach umów cywilnoprawnych oraz okresów prowadzenia działalności gospodarczej. Poszerzenie zakresu aktywności zawodowej pracowników/usługobiorców i ich zaliczanie do stażu pracy jest dla pracowników/usługobiorców bardzo korzystne i sprawiedliwe, lecz będzie to kosztowne dla pracodawców.

Polska specyfika zatrudniania w większości opierała się i w niektórych miejscach nadal opiera na umowach cywilnoprawnych przy pracach prostych lub krótkotrwałych. Projektowana zmiana będzie wpływać na dodatkowe uprawnienia i wynagrodzenia pracowników.

To co jest proste i oczywiste dla pracowników, iż umowy cywilnoprawne i prowadzenie działalności gospodarczej zaliczamy do stażu pracy, w rzeczywistości dla kadr może być problematyczne.


Przyjrzyjmy się poszczególnym tytułom prawnym.

 

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie to umowa w zakresie świadczenia usług, w której określa się zazwyczaj:

  • zakres czynności,
  • wynagrodzenie za wykonane czynności,
  • okres na który została zawarta,
  • inne ustalenia.

Przy stosowanej konstrukcji prawnej w zakresie dlugości trwania tej umowy określa się tylko okres trwania, bez precyzyjnego okresu jej wykonywania. Nawet uwzględniając okres zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego, wskazuje się tylko okres podlegania ubezpieczeniu, a nie okres świadczenia usług. Jeżeli ustawodawca pójdzie najprostszą ścieżką i uzna, że do stażu pracy zaliczamy okres trwania takiej umowy to będzie to prawie prawda.

W przypadku wystawiania świadectwa pracy pracodawca poświadcza, że ktoś był w zatrudnieniu od – do, natomiast w przypadku umów zleceń nie ma świadectw pracy, więc co ma być potwierdzeniem okresu wykonywania usługi?

Przykład: Umowa zlecenie na okres 01.06.2024r.-30.06.2024r. – usługi świadczone (np. w zakresie posprzątania hali produkcyjnej), w okresie 01-09.06.2024 r. (9 dni), a w umowie cały miesiąc.

 

Umowa o dzieło

To rodzaj umowy w zakresie wytworzenia, naprawy lub zmiany poszczególnego przedmiotu umowy (przedmiot może być materialny – obraz jak i niematerialny  – przedstawienie), w której określa się zazwyczaj:

  • przedmiot umowy,
  • wynagrodzenie za wykonane czynności,
  • okres, na który została zawarta,
  • inne ustalenia.

Tak jak w przypadku umowy zlecenia także i w tym przypadku jest zazwyczaj wskazany okres, w którym to dzieło ma być wykonane, ale bez precyzyjnego określenia okresu trwania.

W przypadku umowy o dzieło także nie jest stosowany żaden dokument, który można by nawet w dużym uproszczeniu nazwać świadectwem pracy/wykonaniem dzieła.

Przykład: Umowa o dzieło na okres 01.04.2024r.-30.06.2024r. – dzieło ma polegać na stworzeniu jednego utworu muzycznego do serialu telewizyjnego. Jak długo to “dzieło” będzie powstawać – jeden dzień, jeden tydzień czy może jeden miesiąc? W umowie są trzy miesiące.

 

Działalność gospodarcza

W przypadku takiej aktywności jest akurat stosunkowo łatwiej, gdyż okres prowadzenia działaności jest oficjalnie rejestrowany i kontolowany przez ZUS (okres w zakresie odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne) jak i przez organy skarbowe (wystawanie rachunków, faktur i rozliczanie podatków).

 

Co powinien zrobić pracodawca?

Resumując poszczególne umowy, ustawodawca będzie zmuszony do dokonania wyboru :

  • wyliczać staż pracy liczony od dat zawarcia umowy – łatwe i szybkie do policzenia, ale czy sprawiedliwie?
  • wyliczać staż pracy od okresów faktycznie wykonywanych usług – trudne do policzenia, bez konieczności prowadzenia szczegółowej ewidencji okresów wykonywania usług będzie niemożliwe.

 

Znaczenie zapowiadanych zmian

W przypadku pracodawców posiadających zapisy o dodatkach do wynagrodzenia za staż pracy, proponowane zmiany w znaczący sposób mogą wpłynąć na koszty zatrudniania pracowników. O ile podmioty prywatne zapewne dokonają zmian w regulaminach wynagradzania, aby ograniczyć koszty (wariant korzystny dla organizacji) albo będą musiały znaleźć więcej pieniędzy (wariant korzystny dla pracowników) o tyle podmioty publiczne raczej będą zobligowane płacić więcej.

Artykuł napisany przez:

Daniel Pałyga

Daniel Palyga

Absolwent Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Ekonomicznego na kierunku Administracja. Ukończył także Studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Były Inspektor Pracy z Opola zajmujący się tematyką związaną z kontrolą prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalnością zatrudnienia. Od 1997 r. związany z szeroko pojętym zarządzaniem ludźmi. Posiada szerokie doświadczenie z zakresu stosowania i interpretacji dokonywanych przez organy państwowe oraz praktyk stosowanych przez podmioty prywatne. Przez 11 lat pracownik Państwowej Inspekcji Pracy, wcześniej pracował w agencji pracy, gdzie realizował projekty związane z zatrudnianiem osób poza granicami Polski, pracą tymczasową, doradztwem personalnym. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie w urzędach zajmujących się kontrolą legalności zatrudnieni.

Przejrzystość i równość wynagrodzeń - nowa dyrektywa unijna
Pracownik pod wpływem alkoholu - możliwe konsekwencje dla pracodawcy
Ustawa powodziowa 2024 – nowe rozwiązania dla poszkodowanych pracowników i ich pracodawców
Daniel Pałyga

Czas pracy w praktyce - kurs dla początkujących

Jedyny taki kurs w Polsce, prowadzony przez byłego Inspektora Pracy Daniela Pałygę.