Mity i przekonania, czyli czy nadaję się do pracy w księgowości?

Zastanawiasz się nad karierą w księgowości? To świetny wybór, ale jak w każdym zawodzie, istnieją mity i przekonania, które mogą być odstraszające. Obalmy więc niektóre z nich i dowiedzmy się, czy kariera w księgowości jest dla Ciebie odpowiednia. Księgowi są kimś więcej niż tylko specjalistami w dziedzinie liczenia i przygotowywania podatków. Od zrozumienia złożonych transakcji finansowych do doradztwa w zakresie decyzji finansowych, kariera w księgowości może otworzyć świat możliwości. Niezależnie od tego, czy szukasz stabilnej i lukratywnej kariery, czy chcesz wykorzystać swoje umiejętności analityczne, aby pomóc ludziom poruszać się po różnych zawiłościach finansowych, księgowość może stanowić świetną opcję. Zbadajmy, co kariera w księgowości ma do zaoferowania i  czy jest to dla Ciebie właściwe dopasowanie.

Przyjrzymy się trzem największym mitom dotyczącym zawodu księgowego, a następnie zbadamy, co tak naprawdę oferuje kariera w księgowości. Zacznijmy. Dla wielu osób słowo “księgowy” przywodzi na myśl kogoś, kto liczy liczby, zajmuje się podatkami lub pracuje w nudnym biurze, ale ta profesja to znacznie więcej. Księgowi, oprócz rachunkowości finansowej, wykorzystują swoje umiejętności i  wiedzę do udzielania porad w wielu dziedzinach, takich jak inwestowanie i zarządzanie. Mimo to zawód księgowego cechują przekonania budzące wiele kontrowersji.

Mit 1: W księgowości chodzi tylko o podatki

Tak, wielu księgowych spędza dużo czasu na podatkach, ale robią też o wiele, wiele więcej. Księgowość polega na analizowaniu sytuacji finansowej firmy i planowaniu przyszłości. Chodzi o zrozumienie, jak pieniądze i aktywa przepływają przez organizację i pomoc w usprawnieniu tego procesu. Często będziesz pracować bezpośrednio z właścicielami firm i pomagać im w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych, które będą miały wpływ na ich działalność, pracowników i przyszłość przedsiębiorstwa. Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, pomożesz im dokonać właściwych wyborów finansowych. Będziesz również badać i analizować sytuacje finansowe, często w różnych branżach.

Mit 2: Rachunkowość jest zbyt trudna do nauczenia się

Rachunkowość to umiejętność techniczna i z tego powodu może wydawać się przytłaczająca i trudna do nauczenia. W tej dziedzinie istnieje tak wiele różnych specjalizacji, że jest duża szansa, na znalezienie tej, która pasuje do Ciebie. Kluczem jest zbadanie różnych dziedzin i dopasowanie do siebie odpowiedniej ścieżki kariery, która Cię interesuje. Będziesz musiał być oddany i włożyć wysiłek, ale osiągniesz sukces. 

 

Mit 3: Praca w księgowości jest nudna

Księgowość to słowo kojarzące się z liczbami, kalkulatorami i nudnym biurem – co w tym ekscytującego? Nic, prawda? Nieprawda. Możesz być zaskoczony dynamicznym charakterem pracy w księgowości – zwłaszcza dla tych, którzy są zainteresowani karierą w audycie lub podatkach. Dla audytorów zawsze jest nowe wyzwanie do zbadania i przeanalizowania. Pojawiają się nowe procesy wymagające zrozumienia. Jest coś bardzo satysfakcjonującego i ekscytującego w poczuciu, że pomogłeś firmie podjąć lepsze decyzje finansowe i osiągnąć jej cele biznesowe.

Korzyści z kariery w księgowości

Istnieje wiele korzyści płynących z kariery w księgowości. Jedną z nich jest możliwość pomagania ludziom w ich zawiłościach finansowych. Możesz również oczekiwać stałej wypłaty, wspaniałych świadczeń i stabilnej kariery. Księgowi cieszą się dużym popytem, więc jest mniej prawdopodobne, że Twoja praca zostanie zlecona na zewnątrz. Doświadczenie oraz wiedza, jaką dysponujesz, będą wielkim atutem dla członków rodziny, przyjaciół i kolegów. Możesz również wykorzystać swoje umiejętności, aby pomóc organizacjom non-profit w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych.

Rodzaje karier w księgowości

Księgowość jest ekspansywnym polem, dlatego można wyróżnić wiele różnych rodzajów kariery w tej dziedzinie. Zaliczają się do nich:

  • Rachunkowość finansowa – jest jedną z podstawowych specjalności rachunkowości i  koncentruje się na finansowych aspektach działalności. Obejmuje to sprawozdawczość finansową, analizę transakcji oraz sprawozdawczość dotyczącą aktywów i pasywów.
  • Rachunkowość podatkowa – jest kolejną podstawową specjalnością i skupia się na podatkach organizacji lub osoby. Może również obejmować planowanie lub doradzanie w  zakresie decyzji finansowych i pomaganie osobie lub przedsiębiorstwu w osiągnięciu ich celów finansowych. 
  • Audyt –  to trzecia podstawowa specjalność, która koncentruje się na przeglądzie sprawozdań finansowych i określaniu, czy transakcje finansowe są prawidłowe. 
  • Inne specjalności w rachunkowości obejmują analizę finansową, planowanie i zarządzanie finansowe oraz zarządzanie kredytami i ryzykiem. 

 

Księgowość to jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Jest podstawą każdego biznesu, a nawet samego społeczeństwa. Dziedzinę tę często otacza się mitami i błędnymi przekonaniami, które mogą prowadzić do tego, że wiele osób odchodzi od rozważania kariery w księgowości. Nadszedł czas, aby usunąć nieporozumienia i spojrzeć na zawód księgowego jak na to, czym naprawdę jest – solidną, satysfakcjonującą karierą, która może zapewnić stabilność finansową i poczucie spełnienia. Krążące na temat księgowości poglądy mogą sprawić, że niektórzy nie będą w stanie lepiej zrozumieć tego zawodu. Prawda jest jednak taka, że kariera w księgowości to świetny wybór dla wielu ludzi i zapewnia ważne usługi dla społeczeństwa.

Inne wpisy:

Wycofanie majątku firmowego i przekazanie go do majątku osobistego – jak należy opodatkować na gruncie podatku VAT?
Opodatkowanie Fundacji Rodzinnych, zmiany w podatku od nieruchomości oraz VAT od zaliczek
Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości – kryteria wielkości jednostek
Podatek wyrównawczy od wielkich korporacji już od 2025 roku?
Najem prywatny – zasady rozliczania na gruncie podatku VAT