Dowiedz się, kto straci na Polskim Ładzie!

Polski Ład, czyli Program ustaw proponowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego, budzi wiele kontrowersji – zarówno wśród polityków, jak i obywateli. Ekonomiści szeroko komentują propozycje kolejnych ministrów, wskazując na zalety i wady konkretnych rozwiązań. Jedno jest pewne – jak to bywa po zmianach w prawie podatkowym, jedni zyskają, inni stracą na Polskim Ładzie. Kto znajdzie się w tej drugiej grupie?Czy da się przed tym ochronić? Oto Polski Ład w (nie)gorzkiej pigułce.

Emerytury i renty w Polskim Ładzie – co się zmieni?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów grupą zadowoloną ze zmian w przepisach powinni być emeryci i renciści. Zgodnie bowiem z prognozami emeryci otrzymujący świadczenie np. w wysokości 2000 zł, zyskają 170 zł miesięcznie. Według zapewnień resortu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach niemal 90%, czyli ponad 8 mln emerytów i rencistów. A co z osobami zatrudnionymi na etat?

Praca na etacie – czy w Polskim Ładzie to się opłaci?

Jak podkreślają ekonomiści, z punktu widzenia pracowników zatrudnionych na etat kluczowe są trzy zmiany proponowane przez rząd. W ramach Polskiego Ładu planowany jest wzrost kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł, podwyżka progu podatkowego (powyżej którego stawka PIT wynosi 32 proc.) z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz – uwaga – likwidacja możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Składka zdrowotna wynosi 9 proc. pensji, a obecnie odliczane jest 7,75 proc.

W wyniku wdrożenia Programu zarabiający 4000 zł brutto (3022 zł netto) miesięcznie zyskają 114 zł netto miesięcznie – pod warunkiem, że pracownik nie jest uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Neutralne mają być natomiast zmiany w przepisach dla zarabiających np. 6000 zł, 11 000 zł brutto miesięcznie. To efekt m.in. ulgi dla klasy średniej, która również znalazła się w projekcie ustawy przyjętym przez Radę Ministrów.

Kto straci w Polskim Ładzie, pracując na etat? Prognozy jednoznacznie wskazują, że problemy dotkną osoby zarabiające 13 000 zł brutto (8623 zł netto) miesięcznie – stracą ok. 14 zł netto miesięcznie. O 541 zł mniej na rękę w skali miesiąca otrzymają natomiast zarabiający 20 000 zł brutto, czyli 12 643 zł netto.


Co nowego w polskim prawie podatkowym, po zmianach w polskim ładzie? Zapraszamy do zapisania się na newsletter  z cyklu „Wiedza i Praktyka w podatkach” który od lutego 2022 jest darmowy i dostępny tutaj: newsletter podatkowy >>>  


 

Polski Ład a przedsiębiorcy – sprawdź zmiany!

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, których dochód brutto wynosi 5000 zł miesięcznie, zyskają 89 zł miesięcznie. Ich miesięczny dochód wzrośnie bowiem z 3201 zł do 3290 zł netto. Straty zaczynają się od dochodów na poziomie 6000 zł miesięcznie brutto – wówczas dochód netto będzie niższy o 1 zł.

Z powodowanym Polskim Ładem bólem głowy zmagają się także przedsiębiorcy rozliczający się 19% podatkiem linowym. Z prognoz ekonomistów wynika, że miesięcznie o 212 zł netto niższy będzie dochód zarządzających firmami, których dochody brutto wynoszą 5000-6000 zł miesięcznie. Im wyższy dochód, tym większe spadki. Jak podają eksperci TVN24, Przedsiębiorcy z dochodami na poziomie 10 000 zł brutto miesięcznie stracą 377 zł; w przypadku miesięcznego dochodu 17 500 zł brutto, strata sięgnie już 745 zł netto; osoby odnotowujące dochody w wysokości 25 000 zł brutto, będą zaś stratne o 1112 zł netto miesięcznie.

Polski Ład – zmiany w CIT i PIT

Jak wynika z powyższych analiz i przytoczonych prognoz, Program Polski Ład przewiduje prawdziwą rewolucję w podatkach, a te dotykają każdego z nas. Warto więc już dziś zaznajomić się z przepisami, które będą obowiązywać od nowego roku. Ułatwić to może udział w specjalnym szkoleniu, którego program jest dostosowany do Polskiego Ładu.

CIT i PIT w Nowym Ładzie – program i uczestnicy szkolenia

Szkolenie organizowane przez Wektor Wiedzy – lidera branży w województwie podkarpackim, ma na celu zapoznanie uczestników z zupełnie nowymi zasadami rozliczeń podatkowych w PIT i CIT. Poruszone zostaną kwestie stosowania nowych ulg podatkowych oraz obliczania składek zdrowotnych obciążających podatników. Kurs adresowany jest przede wszystkim do:

  • służb finansowo-księgowych firm,
  • doradców podatkowych,
  • księgowych,
  • biur rachunkowych, rozliczających podmioty gospodarcze,
  • studentów studiujących prawo podatkowe,
  • wszystkich zainteresowanych zmianami, jakie niesie ze sobą Nowy Polski Ład.

Zapisz się już dziś na szkolenie stacjonarne lub online lub dofinansowane nasze kursy dla księgowych.

Inne wpisy:

VAT na żywność - koniec z 0% podatkiem. Przegląd najnowszych interpretacji KIS
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień w kasach fiskalnych od 1 stycznia 2024 roku
Estoński CIT - przełomowa interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów.
Podatek VAT 2024 r. – najnowsze wyroki TSUE
KSeF – podsumowanie spotkania w Ministerstwie Finansów z dnia 02.02.2024 r.