Faktura VAT za szkolenie

Szkolenia a podatek VAT? Ten temat do czerwoności rozgrzewa wyszukiwarkę – zwłaszcza w dobie nagminnie realizowanych szkoleń online, kiedy nie mamy szansy twarzą w twarz porozumieć się z księgową lub inną osobą odpowiedzialną za rozliczenia księgowe i podatkowe. Kiedy trzeba się rozliczyć, a kiedy kwota zostaje zwolniona z podatku? Jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana faktura za szkolenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.


Jaki jest VAT na usługi szkoleniowe?

Zgodnie z obowiązującą ustawą wszystkie szkolenia i kursy objęte są podatkiem VAT w wysokości 23%. Warto zaznaczyć, że szkolenia mogą być zwolnione z podatku VAT, co jasno określa art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Oczywiście, jest to możliwe tylko w przypadku, gdy instytucja świadcząca szkolenia oraz nabywca  spełniają określone warunki.


Kto posiada przywilej zwolnienia z podatku VAT za przeprowadzone szkolenia?

Kiedy organizacja prowadząc szkolenia i kursy korzysta ze zwolnienia? Zgodnie z wcześniej wspomnianą ustawą zwolnione z VAT-u są wszystkie jednostki posiadające status oświatowej, także te podlegające Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz jednostki związane z działalnością badawczo-rozwojową współpracujące z uczelniami wyższymi na poziomie kształcenia. Wówczas zwolnione z VAT-u są także materiały szkoleniowe. Co ciekawe, uniwersytet lub inna szkoła wyższa, która organizuje i kupuje zewnętrzne szkolenia zawodowe dla swoich absolwentów, a także wszystkich chętnych pracowników uczelni (w przypadku na przykład szkolenia dla kadry menadżerskiej) nie musi płacić podatku VAT.


Czy nauczyciele są zwolnieni z podatku VAT?

Niezależnie od poziomu kształcenia, w którym wywiązują się z obowiązków zawodowych, nauczyciele są zwolnieni z podatku VAT za szkolenia. Warto dodać, że dotyczy to nie tylko szkoleń stacjonarnych, ale także internetowych, za pomocą platform e-learningowych.


Podatek VAT za kształcenie zawodowe?

Szkolenie lub przekwalifikowanie zawodowe również może być zwolnione z podatku – oczywiście pod pewnymi warunkami. Szkolenie ma umożliwić wykonywaniem obowiązków na konkretnym stanowisku zgodnych z kodeksem pracy. Ponadto, musi być ono prowadzone przez podmiot posiadający specjalną akredytację w ramach systemu oświaty.


Co daje dofinansowanie do szkolenia przy rozliczeniu podatku?

Faktury VAT za szkolenie nie otrzyma także organizator kursu, który pozyskał min. 70% środków na jego przygotowanie ze środków publicznych w ramach uzyskanych dotacji unijnych oraz w przypadku, gdy szkolenie jest wpisane do Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Wektor Wiedzy, jako jeden z największych organizatorów kursów i szkoleń na Podkarpaciu, aktywnie pomaga w uzyskaniu środków na dokształcenie. Oferujemy doradztwo w zakresie dopasowania odpowiedniego programu finansowego przez Unię Europejską. Co ważne, oceniamy przy tym prawdopodobieństwo uzyskania dotacji. Wspieramy proces składania formalności – pomagamy przygotować dokumenty, a następnie, po uzyskaniu dofinansowania, rozliczamy środki.

Jesteś zainteresowany współpracą w zakresie organizowania szkolenia lub pozyskania dotacji na szkolenia i kursy dla pracowników w firmie? Zapraszamy do kontaktu.

 

Inne wpisy:

Zatrudnianie Pracowników Sezonowych: Kluczowe Wskazówki i Najlepsze Praktyki
Sztuka skutecznej komunikacji w biznesie: Klucze do efektywnego porozumiewania się
Zdrowie psychiczne w erze cyfrowej- jak radzić sobie z przeciążeniem informacyjnym
Nabór wniosków z KFS 2023: Jak aplikować i kto może skorzystać ze środków?
Jak planować rozwój po przejściu na emeryturę?