Interwencja i wsparcie w sytuacjach przemocy domowej – praktyczne metody pracy w środowisku pomocowym i opiekuńczym

20.10.2026 | 10.00-15.00 | Ewelina Kondracka 

Praca w szeroko rozumianym systemie pomocy społecznej oraz opieki długoterminowej stawia przed pracownikami wyzwania wymagające nie tylko wysokiej empatii, ale przede wszystkim profesjonalnego przygotowania do walki ze zjawiskiem przemocy domowej. Osoby pracujące z grupami wrażliwymi, takimi jak osoby starsze czy dorosłe osoby z niepełnosprawnością, są często pierwszymi (a niekiedy jedynymi) świadkami dramatów dziejących się za zamkniętymi drzwiami. Skuteczna pomoc wymaga w tych przypadkach doskonałej znajomości mechanizmów psychologicznych, procedur prawnych oraz umiejętności postawienia wyraźnych granic zawodowych, aby uniknąć wtórnej traumatyzacji i wypalenia zawodowego.

Celem szkolenia jest przekazanie usystematyzowanej, aktualnej wiedzy na temat przemocy domowej oraz wyposażenie uczestników w praktyczne kompetencje reagowania zgodnie z obowiązującym prawem i dobrymi praktykami. Szkolenie koncentruje się na budowaniu pewności w działaniu – od momentu rozpoznania subtelnych sygnałów krzywdzenia, przez przeprowadzenie rozmowy wspierającej, aż po sprawne uruchomienie procedury „Niebieskie Karty”. Skupimy się na tym, jak realnie planować bezpieczeństwo podopiecznych, nie zapominając o ochronie własnych zasobów emocjonalnych pracownika.

Szkolenie prowadzone jest w formie wykładu opartego na analizie przypadków (case study) oraz prezentacji konkretnych narzędzi diagnostycznych i komunikacyjnych. Podczas spotkania omówione zostaną mechanizmy działania sprawców i ofiar, dynamika cyklu przemocy oraz zasady współpracy międzyinstytucjonalnej w ramach zespołów interdyscyplinarnych.

Szkolenie startuje za:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Zapisz się teraz, aby nie przegapić.

Dzięki zapisaniu się, przypomnimy Ci o webinarze na dzień przed i w dniu startu.

Prowadzi: Ewelina Kondracka

Pedagog, psychotraumatolog i aktywny praktyk systemowej pomocy społecznej. Jako Dyrektor Centrum Usług Społecznych oraz certyfikowana Specjalistka Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie (IPZ PTP, nr 262), łączy wieloletnie doświadczenie dyrektorskie z pracą terapeutyczną „na pierwszej linii”. Specjalizuje się w szkoleniach dla pracowników socjalnych, kadr samorządowych oraz członków Zespołów Interdyscyplinarnych. Jej kompetencje obejmują terapię uzależnień, interwencję kryzysową oraz mediacje rodzinne i karne. Od 2012 roku z sukcesem prowadzi programy korekcyjno-edukacyjne oraz szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, współpracując m.in. z Ośrodkiem Twórczej Interwencji w Krakowie. Jako członek Zarządu Dolnośląskiego Forum Pomocy Społecznej oraz ekspertka współtworząca wojewódzkie standardy dokumentacji dla ZI, dostarcza uczestnikom szkoleń wiedzę opartą na najnowszych zmianach prawnych. W pracy trenerskiej ceniona jest za autentyczność i umiejętność przekładania skomplikowanych przepisów na praktyczne narzędzia pracy z klientem w kryzysie.

Najbliższe szkolenia kadrowe
dla użytkowników z aktywną subskrypcją:

Daniel Pałyga
Koniec z B2B? Jak nowe uprawnienia PIP wpłyną na Twoją politykę zatrudnienia?
03.02.2026 | 10:00 – 13:00 | Daniel Pałyga Opis wkrótce!...
Daniel Pałyga
Zmiany w Prawie Pracy 2026 - nowe obowiązki i wyzwania dla pracodawców
12.02.2025 | 10.00-15.00 | Daniel Pałyga Czy wiesz, że od...
Anna Stokłosa
Kalendarz kadrowego i kadrowej 2026 r. miesiąc po miesiącu, czyli o jakich datach pamiętać w 2026 r.?
26.02.2026 | 10:00 – 15:00 | Anna Stokłosa Opis wkrótce! ...
kalina-kaczmarek
Zmiany w prawie pracy w 2024 roku – kompendium wiedzy kadrowego
26.03.2026 | Godzina: 10:00-15:00 | Prowadzi: Anna Stokłosa...
Ewa-Bielecka
Czas pracy w praktyce – ewidencja, planowanie i rozliczanie
23.03.2026 | 10.00-15.00 | Ewa Bielecka Czy wiesz, jakie...
Daniel Pałyga
Zasady i obowiązki pracodawcy w postępowaniu powypadkowym
24.03.2026 | 10.00-15.00 | Daniel Pałyga Opis wkrótce! Pełny...
Daniel Pałyga
Prace szczególnie niebezpieczne - jakie wymagania musi spełnić pracodawca?
28.04.2026 | 10.00-15.00 | Daniel Pałyga Opis wkrótce! Pełny...
Przejdź do treści